Przyjemny relaks – zalety krzyżówek
08.12.2011 13:29, aktual.: 08.12.2011 15:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Często zachęcają nas tak różne gazety: „Rozwiąż krzyżówkę, wyślij sms lub kartkę pocztową i wygrywaj nagrody”. Jednak czy tylko z tego powodu tak chętnie rozwiązujemy krzyżówki? Jakie są zalety łamigłówek?
Często zachęcają nas tak różne gazety: „Rozwiąż krzyżówkę, wyślij sms lub kartkę pocztową i wygrywaj nagrody”. Jednak czy tylko z tego powodu tak chętnie rozwiązujemy krzyżówki? Jakie są zalety łamigłówek? Niewątpliwie w domu, pociągu, pracy, szkole, na urlopie czy wykładzie stanowią dobrą gimnastykę mózgu. Ponadto przyczyniają się do spalania zbędnych kalorii w organizmie. Zatem wszelkie formy łamania głowy są jak najbardziej wskazane.
Nie od dziś wiadomo, że powszechną formą rozrywki dla osób w różnym wieku są krzyżówki. Nierzadko oddajemy się tej przyjemności po ciężkim dniu pracy. Naukowcy twierdzą, że rozwiązywanie krzyżówek jest jednym z ćwiczeń intelektualnych, które w dużym stopniu wpływa na naszą pamięć i sprawność umysłową.
Poprawiają pamięć
Udowodniono, że najłatwiejszym sposobem trenowania umysłu są słowne i liczbowe łamigłówki (np. krzyżówki, sudoku). Dlaczego? Po pierwsze kształtują naszą wyobraźnię, która ma decydujący wpływ na percepcję. Po drugie dzięki nim ujawnia się nasza zdolność kojarzenia. To z kolei bezpośrednio oddziałuje na pamięć, czyli umożliwia dostęp do zgromadzonych w mózgu informacji. Poza tym ćwiczymy w ten sposób logiczne myślenie, koncentrację, a także poszerzamy zasób słów.
Lekarze twierdzą, że wszelkiego rodzaju łamigłówki zapobiegają zmniejszaniu się aktywności komórek nerwowych mózgu, które z wiekiem ulegają kurczeniu. Natomiast nauczyciele uważają, że są dobrą formą podsumowania lekcji. W ten sposób mogą szybko sprawdzić, czy uczniowie wszystko zrozumieli i ewentualnie powrócić do materiału. Z tego wynika, że rozwiązywanie krzyżówek poprawia pamięć oraz rozwija twórcze myślenie. Jeżeli w takim razie chcemy w przyszłości cieszyć się dobrą kondycją umysłową, powinniśmy zmuszać nasz mózg do takiego wysiłku.
Pomagają schudnąć
Podczas rozwiązywania krzyżówek mózg zużywa dużo energii, czyli spala również kalorie. Naukowcy na podstawie badań przeprowadzonych przez Tima Forrestera (eksperta od gier umysłowych) znaleźli sposób na pozbycie się zbędnych kalorii bez wysiłku fizycznego. A wszystko za sprawą krzyżówek. Ich zdaniem godzina rozwiązywania łamigłówek pozwala spalić równowartość kalorii zawartych w jednym ciastku. Zatem zawsze, gdy zmuszamy nasz mózg do intensywnego wysiłku intelektualnego, w naszym organizmie są redukowane kalorie.
POLECAMY:
- „Mózg człowieka potrzebuje 0,1 kalorii na minutę, żeby funkcjonować. Podczas intensywnego myślenia np. gdy rozwiązujemy krzyżówkę lub rebus, mózg spala 1,5 kalorii na minutę – twierdzą autorzy badań. – „Jest to dowód na to, że kalorie możemy spalić nawet nie ruszając się z miejsca. Wystarczy tylko zmusić mózg do wysiłku” – dodają. Z tego wynika, że wysiłek umysłowy może przyczyniać się do skutecznego spalania kalorii w takim samym stopniu, co wysiłek fizyczny. Jeżeli wobec tego chcemy mieć szczupłą sylwetkę, to jak najczęściej ćwiczmy nasz umysł w ten sposób.
Rozwijają wiedzę
Krzyżówki poszerzają horyzonty i wzbogacają dotychczas zdobytą wiedzę. Zachęcają nas do korzystania z Internetu, encyklopedii lub słowników. Istnieje także świat wirtualnych krzyżówek. Poszczególne strony internetowe umożliwiają zarejestrowanym użytkownikom sprawdzenie rozwiązania, zapisywanie niedokończonych krzyżówek oraz uczestniczenie w rankingach, różnych grach, zabawach czy konkursach z nagrodami. Krzyżówki online są powszechne i dostępne.
Należy wspomnieć też o hasłach. Często jest nim motto, przysłowie, aforyzm. Litery z ponumerowanych pól tworzą rozwiązanie, którym jest m.in.: tytuł powieści, filmu, obrazu, przysłowie polskie, łacińskie, myśl, sentencja np. „Nauka to pokarm dla rozumu”. Różnorodność tematów powoduje, że krzyżówki są bogatą kopalnią wiedzy. Na pewno podczas rozwiązywania słownych łamigłówek, zapamiętujemy wiele informacji dotyczących różnych dziedzin naukowych. Dodatkowo poprzez powtarzalność haseł nie mamy żadnych problemów z utrwalaniem zdobytych wiadomości.
Sympatycy krzyżówek jednogłośnie stwierdzili, że są… dobre na wszystko! Niektórzy przyznają, że są od nich uzależnieni, inni traktują jako pasję, a pozostali jako sposób na relaks lub nudę: „Ja wręcz uwielbiam rozwiazywanie krzyżówek, w moim domu są one odkąd tylko pamiętam. (…) Krzyżówki mnie wciągają, lubię rozwiązywać, najczęściej także rozwiązuję z nudów. (...) W każdej niemal kolorowej gazecie jest mnóstwo krzyżówek do rozwiązywania, można czasem wysłać i jeszcze prócz przyjemności z rozwiązywania można wygrać wycieczkę albo pieniądze. Dla mnie rozwiązywanie krzyżówek to jakiegoś rodzaju hobby, w wolnej chwili, przeważnie latem nad jeziorem, na świeżym powietrzu.” - napisał jeden z internautów na forum.
Nie ulega wątpliwości, że krzyżówki mają wiele zalet: rozwijają nas intelektualnie, pobudzają naszą wyobraźnię, poprawiają pamięć, uczą logicznego myślenia, pomagają schudnąć oraz poszerzają wiedzę. Udowodniono, że ci, którzy oddają się tej rozrywce codziennie, potrafią aż do późnego wieku cieszyć się bystrością umysłu. Warto więc, jeżeli mamy trochę wolnego czasu, usiąść wygodnie w fotelu i sięgnąć po krzyżówkę. Bo są nie tylko sposobem na pożyteczne spędzenie czasu i oderwanie się od szarej codzienności, ale także doskonałym relaksem.
(ms/sr)