Komunia bez spowiedzi? Arcybiskup mówi, czy to grzech

Czy przyjmowanie komunii świętej bez spowiedzi to grzech?
Czy przyjmowanie komunii świętej bez spowiedzi to grzech?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

28.03.2024 11:46, aktual.: 28.03.2024 12:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas przed świętami wielkanocnymi to nie tylko moment wiosennych porządków, ale także okres zmuszający do refleksji. Wielu katolików zastanawia się, czy w trakcie mszy może udać się do komunii, jeśli wcześniej nie było u spowiedzi. Wątpliwości rozwiał arcybiskup.

W trakcie mszy świętej ksiądz wygłosił kazanie i wspomniał o przyjmowaniu komunii bez wcześniejszej spowiedzi. Według wspomnianego duchownego takie zachowanie "jest grzechem, a nawet świętokradztwem" - relacjonuje wierny na łamach serwisu Aleteia.

Na rozważanie internauty zdecydował się odpowiedzieć ks. abp Stanisław Zore, metropolita Lublany, który przedstawił swoje zdanie w tej kwestii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy przyjmowanie komunii świętej bez spowiedzi to grzech?

Według arcybiskupa Jezus jest obecny w tabernakulum lub podczas adoracji w monstrancji, a gdy mówi się o sakramentach Kościoła, zwłaszcza Eucharystii, często chodzi o komunię świętą.

"Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nie byłoby tej obecności Jezusa bez Eucharystii. Eucharystia w prawdziwym i pełnym znaczeniu słowa to msza święta. Święta Eucharystia 'jest źródłem i szczytem całego życia chrześcijańskiego', mówi Konstytucja Dogmatyczna o Kościele (Lumen Gentium 11)" - zaznacza arcybiskup Zore.

Duchowny jest zdania, że msza jest bożym darem, jednak prawdziwe uczestnictwo w mszy obejmuje oczywiście przyjęcie komunii. Co jednak dzieje się w momencie przyjęcia sakramentu bez wcześniejszej spowiedzi i rozgrzeszenia?

"Jeśli ktoś przystępuje do komunii, nie przystępując wcześniej do sakramentu pojednania, nie oznacza, że grzeszy. Kto nie jest świadomy ciężkiego grzechu, może i nawet powinien przystąpić do komunii, ponieważ grzechy powszednie odpuszcza już żal na początku mszy świętej, modlitwa ‘Panie, nie jestem godzien’ przed komunią i sama komunia" - tłumaczy ks. abp Stanisław Zore.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także