LudzieTo nie ćmy ani mole. W Polsce to już plaga

To nie ćmy ani mole. W Polsce to już plaga

Walka z wszelkiego rodzaju robakami w domu zwykle nie jest łatwa. Podobnie jest z ćmiankami - niewielkimi owadami, przypominającymi nieco ćmy lub mole. Podpowiadamy, co zrobić, aby pozbyć się z domu tych nieproszonych gości.

Ćmianki przypominają ćmy lub mole
Ćmianki przypominają ćmy lub mole
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Kuchnia i łazienka to miejsca, w których często pojawiają się różnego rodzaju robaki. Niektóre chętnie żerują w pojemnikach z żywnością, inne obsiadają leżące na blacie owoce, a jeszcze inne doskonale czują się tam, gdzie jest wilgoć i mnożą się w kanalizacji.

Ćmianki należą do ostatniej grupy, a ich czarne larwy zwykle można dostrzec w okolicach odpływów. Walkę z tymi szkodnikami warto zacząć w momencie ich zauważenia, aby uniknąć przykrych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Jak wyglądają ćmianki i gdzie żyją?

Ćmianki przypominają mole lub ćmy. Są od nich jednak mniejsze, a dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 5 mm długości. Od innych owadów odróżniają je przede wszystkim zaokrąglone skrzydełka, pokryte czymś, co przypomina włosy. Charakterystyczna jest też włochata główka i prążkowane czułki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Robaki w sałatce w samolocie. Pasażer biznes klasy pokazał nagranie i zaatakował przewoźnika

Do domów dostają się w bardzo prosty sposób - przez uchylone okno lub drzwi. Żywią się zgromadzoną w ściekach materią organiczną, przez co łatwo zauważyć ich gniazda w odpływach brodzików, wanien lub zlewów.

Czy ćmianki są niebezpieczne dla ludzi?

Te niewielkie owady posiadają ssąco-liżący aparat gębowy, przystosowany do pobierania płynnego pokarmu. Dlatego nie ma obaw, że ćmianka nas ugryzie. Niestety jej obecność w naszym domu lub mieszkaniu nie jest dobra ze względu na to, że - podobnie jak inne owady - ćmianki mogą przenosić na sobie różne patogeny.

W przypadku tych drobnych muchówek sprawa jest o tyle poważna, że żerując w odpływach i stykając się z materią organiczną, mogą przenosić na swoich ciałach bakterię E.coli, czyli pałeczkę okrężnicy. Ta zwykle niegroźna bakteria, w określonych przypadkach może wywołać choroby i infekcje układu pokarmowego czy moczowego.

Jak się pozbyć ćmianek?

Zwalczanie ćmianek polega na oczyszczeniu miejsc, w których żerują i się rozmnażają, czyli po prostu na dokładnym i regularnym sprzątaniu zlewów i innych odpływów. Można do tego wykorzystać specjalistyczne środki, lub sięgnąć po domowe rozwiązania i samodzielnie przygotować skuteczną mieszankę.

Wystarczy w miseczce zmieszać pół szklanki octu, jedną czwartą szklanki soli oraz jedną czwartą szklanki boraksu i powstałą miksturę wlać do odpływu. Po około 10 minutach wystarczy zalać zlew lub umywalkę gorącą wodą, a ćmianki szybko wyniosą się z naszego domu.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)