Pył znad Sahary dotarł do Polski. Bez wiedzy możesz zniszczyć auto
Wydawać by się mogło, że znajdujemy się naprawdę dość daleko od Afryki. Okazuje się jednak, że pył znad Sahary i tak dotarł do naszego kraju. IMGW ostrzega, że 1 marca będzie go najwięcej. Jak bezpiecznie usunąć go z maski samochodu? Mamy konkretne rady.
Spacerując po okolicy możemy nie zobaczyć żadnej różnicy. Wszystko zmieni się jednak, gdy spojrzymy na zaparkowane samochody. Wtedy z łatwością dostrzeżemy na karoseriach docierający do nas pył znad Sahary. Nie każdy wie, jak w prosty, a co najważniejsze bezpieczny sposób pozbyć się go z auta.
IMGW ostrzega przed pyłem znad Sahary
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował na Twitterze, że do Polski zbliża się pył znad Sahary. Już jakiś czas temu mieliśmy z nim do czynienia. Wówczas gołym okiem można było zauważyć samochody przykryte charakterystyczną, żółtą warstwą przypominającą kurz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pył nad Polską. Ekspert z IMGW: "Coś z Europą jest nie tak"
Okazuje się, że sytuacja może się powtórzyć. Zgodnie z ustaleniami synoptyków największe natężenie pyłu może mieć miejsce w piątek 1 marca. Dotrze wówczas do wschodniej i północno-wschodniej części naszego kraju. To nie oznacza jednak, że nie pojawi się również w pozostałych regionach Polski. Będzie go tam jednak trochę mniej.
Jak usunąć z samochodu pył znad Sahary?
Widząc swój samochód cały zakurzony, nie powinniśmy się załamywać. Istnieje bowiem prosty, a do tego bezpieczny sposób, aby usunąć zalegający na nim pył. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach.
W pierwszej kolejności rezygnujmy z korzystania z myjni automatycznej. Niestety ta metoda może przynieść więcej szkody niż pożytku, uszkadzając lakier - drobinki pyłu są dość duże. W tym przypadku najlepszą opcją będzie wybranie opcji bezdotykowej.
Kiedy już będziemy na miejscu, zacznijmy mycie samochodu za pomocą programu "mycie wstępne", który dokładnie usunie pył z karoserii. Musimy mieć pewność, że pozbyliśmy się nawet najdrobniejszych drobinek, bowiem gdy zalegają na lakierze zbyt dług, mogą wyraźnie go uszkodzić.
Teraz możemy przykryć samochód aktywną pianą, którą następnie należy zmyć, korzystając z funkcji "mycia zasadniczego". Warto jednak pamiętać, aby nie używać do tego szczotki.
Kiedy już to zrobimy, czas na ostatni krok, czyli dokładne spłukanie auta. Nie zapomnijmy o trudno dostępnych miejscach, takich jak szczeliny między karoserią czy o felgach. Jeśli zauważymy, że pozostałości pyłu są wciąż widoczne, cały proces warto powtórzyć.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl