Pyszne gofry dla dzieci i nie tylko. Możesz zrobić je w domu
Słodkie gofry z owocami, czekoladą czy bitą śmietaną to przysmak nie tylko dla dzieci. Własne możesz zrobić w zaciszu domowym, również dla siebie i dla gości. W tym pomoże gofrownica.
21.05.2021 10:53
Gofry w różnych kształtach
Gofrownica do użytku domowego to niewielkie urządzenie przypominające opiekacz do kanapek (niektóre modele nawet mają funkcję podgrzewania kanapek), które składa się najczęściej z dwóch pokryw i wyprofilowanych płytek z równomiernie ułożonymi kwadracikami, które opiekają płynne ciasto i tworzą grube, rumiane wafle. Płytki te mogą mieć różne kształty, nie tylko prostokątne. W sklepach znajdziemy też modele pozwalające przygotować wafle o okrągłym kształcie przypominające typowe amerykańskie, puszyste naleśniki, a nawet serduszka czy kwiaty (co z kolei przyda się na walentynkowy wieczór). Warto też mieć na uwadze liczbę komór. Standardowe modele mogą przygotować naraz dwa gofry, a w niektórych egzemplarzach znajdują się cztery mniejsze komory.
Jakość płytek
Przy wyborze gofrownicy liczy się oczywiście jakość płytek. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z ciastem, dlatego powinny być wykonane z nieprzywierającego materiału, bezpiecznego dla żywności. Najbardziej popularne są modele teflonowe, które mają śliską powierzchnię i umożliwiają swobodne "odklejenie" gofrów, dzięki czemu nie potrzebujemy koniecznie dużej ilości tłuszczu. Teflon jest trwały, ale by nie skrócić jego przydatności do użytku, warto używać drewnianych i silikonowych narzędzi. Podobnie z jest z czyszczeniem płytek - używajmy miękkiej gąbki do naczyń, a zrezygnujmy z druciaka.
W sklepach dostaniemy także gofrownice z płytkami ceramicznymi i żeliwnymi. Żeliwo jest trwałe, ale ciężkie i wymaga tłuszczu, ponieważ ciasto może przywierać do powierzchni. Ceramika zaś bardzo długo utrzymuje ciepło i dobrze je rozprowadza po powierzchni, ale również wymaga odrobiny tłuszczu.
Moc gofrownicy i obudowa
Kolejnym ważnym parametrem jest moc gofrownicy. Im wyższa, tym szybciej nagrzewają się płyty, co z kolei skraca czas przygotowania gofrów. Modele przeznaczone do domowego użytku zwykle mają moc od 750 do ok. 1700 W, ale najlepszym wyborem będzie model mający ok. 1000 W mocy. Taki powinien przygotować miękkie gofry, ale chrupkie i rumiane na zewnątrz.
Warto też przyjrzeć się także obudowie. Ważne, by nie nagrzewała się podczas pracy, co ma szczególne znaczenie tam, gdzie są dzieci chętne do przygotowywania gofrów z drobną pomocą dorosłych. Najlepiej sprawdzą się egzemplarze wykonane ze stali nierdzewnej, które są nie tylko eleganckie, ale też solidne i odporne na uszkodzenia, mimo że dość ciężkie. Obudowy tańszych gofrownic często są wykonywane z plastiku, który może łatwo połamać albo zniekształcić wewnątrz pod wpływem wysokiej temperatury. Dobrze jest zwrócić uwagę także na antypoślizgowe wkładki.