Trwa ładowanie...
sen
DFR
24-08-2022 16:35

Rano twoja poduszka jest mokra? Zdziwisz się, o czym to świadczy

Ślinienie się podczas snu to przypadłość większości z nas. Często rano odkrywamy na poduszce niewielkie mokre plamy, które mogą świadczyć o tym, że nie kontrolowaliśmy w nocy wypływającej z ust śliny. Okazuje się, że to świadczy o pewnej specyficznej aktywności naszego organizmu.

Podczas snu często się ślinimyPodczas snu często się ślinimyŹródło: Getty Images
d1de4e7
d1de4e7

Ślinienie się podczas snu bywa dla niektórych osób krępującą przypadłością, jednak jest zupełnie normalną reakcją organizmu w trakcie nocnego wypoczynku. Wszystko dlatego, że kiedy śpimy rozluźniają się nasze mięśnie odpowiedzialne za odruch przełykania śliny. Mamy jej więc znacznie więcej w ustach i często może ona wyciekać na poduszkę.

Co więcej, ślinimy się wtedy, gdy mózg wchodzi w fazę REM (ang. "rapid eye movement" – szybkie ruchy gałek ocznych). To stan głębokiego snu. Chociaż nasz mózg pracuje wtedy najintensywniej, przetwarzając informacje, które zebrał w ciągu minionego dnia, a także poprawiając pamięć, to jednak nasze mięśnie są w pełni rozluźnione. Właśnie wtedy najprawdopodobniej nie uda nam się zapanować nad nadmiarem śliny w ustach. Nie musimy się jednak martwić, bo najczęściej jest to normalna reakcja.

Czasem ślinienie się w nocy jest oznaką choroby. Powody są różne

Czasem bywa jednak, że ślinienie się jest objawem problemów ze zdrowiem. Kłopot pojawia się na przykład, kiedy ślinienie się ma związek na przykład z bezdechem sennym. Osoby, które cierpią na tę dolegliwość najczęściej śpią z otwartymi ustami, co prowadzi do wyciekania śliny w nocy.

d1de4e7

Ślinienie się może też oznaczać dysfagię, czyli problemy z przełykaniem, częste wśród osób cierpiących chociażby na stwardnienie zanikowe boczne, chorobę Parkinsona czy powikłanie po udarze.

Inną przyczyną może też być odpowiedź na alergie lub infekcje. Organizm poprzez zwiększoną ilość śliny próbuje usunąć mikroorganizmy, które działają drażniąco na układ odpornościowy.

Czekamy na zgłoszenia w plebiscycie #Wszechmocne2022Źródło: WP Kobieta

Ślinienie się w nocy oznacza głęboki sen. Ważna jest pozycja, w której śpimy

W większości przypadków ślinienie się nocą nie oznacza jednak niczego groźnego dla człowieka. Przeciwnie - oznacza, że zapadliśmy w spokojny, głęboki sen, a nasze ciało jest mocno zrelaksowane.

Kluczowa przy ślinieniu się jest pozycja, w której śpimy. Najczęściej wystarczy więc po prostu spać na plecach, aby uniknąć kłopotliwej i zawstydzającej, zdaniem niektórych, dolegliwości.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Sen jest kluczowym elementem w dochodzeniu do zdrowia po COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1de4e7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1de4e7