UrodaRodzaje skóry – jak rozpoznać? Poznaj swój typ cery

Rodzaje skóry – jak rozpoznać? Poznaj swój typ cery

Rodzaje skóry – jak rozpoznać? Poznaj swój typ cery
Źródło zdjęć: © Fotolia
26.06.2018 14:44, aktualizacja: 02.07.2018 13:32

Rodzaj skóry jest uwarunkowany genetycznie. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju cera została nam przekazana. Poznanie typu skóry jest kluczowe dla codziennej pielęgnacji i wyboru odpowiednich kosmetyków. Na szczęście, typy cery nie są trudne do rozpoznania.

Rodzaj skóry – co to takiego?

Cera to uwarunkowany genetycznie podstawowy stan skóry. Na rodzaj skóry wpływają również czynniki wewnętrzne (odżywianie, zmiany hormonalne, używki, choroby, leki) i zewnętrzne (ekspozycja na promieniowanie UV, stosowane kosmetyki, klimat), które mogą wpłynąć nie tylko na kondycję cery, ale i na zmianę jej rodzaju. Określenie rodzaju skóry ma istotne znaczenie dla właściwej pielęgnacji twarzy i zdrowego wyglądu. Główne rodzaje cery to:

Typy cery – na co zwrócić uwagę

Rozpoznanie typu cery nie jest szczególnie trudne i możemy określić go sami w domu lub skorzystać z pomocy specjalisty (dermatologa lub kosmetyczki). Rodzaj skóry zależy od rozmieszczenia gruczołów łojowych i potowych w skórze oraz ich pracy. Na to, jaka jest nasza cera wpływają dwie zmienne. Ilość sebum produkowanego przez gruczoły łojowe oraz ilość wody wydzielanej przez gruczoły potowe. Typy skóry różnią się ze względu na stan nawilżenia i natłuszczenia jej głębokich warstw. Aby dowiedzieć się jaki mamy rodzaj skóry, należy obserwować naszą cerę. Należy zwrócić uwagę na jej nawodnienie i natłuszczenie oraz w jaki sposób zachowuje się pod wpływem różnych warunków atmosferycznych (słońce, wiatr, suche powietrze), wody z mydłem oraz jak wygląda przed wieczornym demakijażem.

Jak rozpoznać rodzaj cery? Szybki domowy sposób

Rodzaj skóry możemy samodzielnie określić dzięki prostemu domowemu sposobowi, który określany jest mianem „testu chusteczki”. Najpierw dokładnie oczyszczamy twarz beztłuszczowym preparatem, a po upływie godziny przykładamy suchą chusteczkę i patrzymy, na których jej częściach został tłusty cień. Jeżeli pojawił się ślad w kształcie litery T, oznacza to, że mamy cerę mieszaną. Natomiast jeśli cały ślad jest tłusty, to mamy skórę tłustą. Z kolei oznaką cery wrażliwej jest jej podrażnienie i zaczerwienienie po umyciu, a cery suchej – łuszczenie się. Gładka i nie sprawiająca problemów cera to oznaka skóry normalnej. Jeśli mimo wszystko mamy wątpliwości, możemy udać się do gabinetu kosmetycznego. Wówczas skóra zostanie profesjonalnie zbadana specjalną lampą Wooda. Promieniowanie świetlne uwidacznia miejsca na twarzy ze skłonnością do przetłuszczania się i łojotoku oraz przesuszone.

Typy cery i sposób ich pielęgnacji

Każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji, by cera zachowała zdrowy i promienny wygląd. Jest to bardzo istotne, ponieważ niewłaściwe obchodzenie się z cerą, może skutkować pojawieniem się uciążliwych i trudnych do pozbycia się problemów. Warto przypomnieć, że dobra kondycja skóry to nie tylko walor estetyczny. Skóra pełni ważną rolę, jest rodzajem płaszcza ochronnego, który zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także