Rozeszły się po Polsce. Ekspert radzi, co robić, gdy je spotkamy

Jak reagować w kontakcie z młodymi drapieżnikami?
Jak reagować w kontakcie z młodymi drapieżnikami?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

17.05.2024 14:47, aktual.: 17.05.2024 17:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W maju i czerwcu las pełen jest "maluchów". Młode sarny, jelenie i dziki dopiero co przyszły na świat i cały czas podążają śladami mamy. Pod żadnym pozorem nie można ich dotykać. Należy uważać również na swoje psy.

Maj to w świecie zwierząt miesiąc narodzin. Wybierając się na spacer do lasu, możemy natknąć się na młode ssaki.

- W lesie mamy teraz wspaniały czas. Są maluchy i jest ich coraz więcej. W ciągu najbliższych kilku dni na świat przyjdą małe sarny i jelenie, więc to leśne przedszkole jeszcze się powiększy - mówił w "Dzień Dobry TVN" Dawid Popończyk, znany jako "Leśny Kawaler".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Na razie pozostają przy mamach"

Małe zwierzęta, które dopiero przyszły na świat, są jeszcze bardzo zagubione. Cały czas trzymają się maminego ogona.

- Na razie pozostają przy mamach, boją się zostać same. Dla mam to nie jest łatwy czas, maluchy nie dają im spokoju - tłumaczył "Leśny Kawaler".

Choć wydają się całkowicie bezbronne, wyposażone są w mechanizmy, które pomagają ochronić je przed niebezpieczeństwem. Leśne maluchy posiadają cętki, dzięki którym wtapiają się w otoczenie. Pozbawione są też zapachu, przez co drapieżnikowi trudniej jest je namierzyć.

Uważaj na młode zwierzęta w lesie

Jak reagować, kiedy spotkamy w lesie zwierzę z młodymi? Choć malutkie sarny czy jelenie wyglądają naprawdę uroczo, pod żadnym pozorem nie można ich dotykać. Zamiast tego najlepiej spokojnie i powoli się wycofać.

- Ten maluch nie ma zapachu, a w momencie, kiedy go dotkniemy, to zostawiamy swój zapach, czyli zapach człowieka. A nas zwierzęta boją się najbardziej. Uznają nas za największego drapieżnika. Wtedy mama może takiego malucha odrzucić, a on prawdopodobnie tego nie przeżyje - mówił Dawid Popończyk

Nie tylko kontakt z człowiekiem może zakończyć się tragicznie. Dla małych, leśnych ssaków niebezpieczne są również psy. Takie spotkanie może być zagrożeniem również dla naszych domowych pupili.

- Pies może dla zabawy zabić małe zwierzę i zostawić. Co więcej, pies może ucierpieć, samice będą bronić swoich dzieci. Dziki mogą nawet oddać za nie życie - stwierdził Dawid Popończyk.

Dlatego więc spacerując po lesie w maju czy czerwcu, należy trzymać swoich pupili na smyczy.

Źródło: ddtvn

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (21)
Zobacz także