Płaski brzuch po ciąży: ćwiczenia na brzuch po ciąży
07.11.2018 17:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak zgubić brzuch po ciąży? Kiedy zacząć ćwiczenia, które na nowo wzmocnią mięśnie brzucha? Co warto wiedzieć o ćwiczeniach po porodzie? Jak się przygotować do ćwiczeń i jaka aktywność przyniesie pożądane efekty? Odpowiadamy na najczęstsze pytania na temat brzucha po ciąży.
Brzuch po ciąży - co trzeba wiedzieć?
Ciało po ciąży wymaga regeneracji nie tylko z powodu nadprogramowych kilogramów. Warto zauważyć, że po 9 miesiącach ciąży mięśnie brzucha są mocno rozciągnięte i bardzo osłabione. Z tego powodu trzeba poświęcić im szczególną uwagę, by pomóc im w powrocie do formy.
Normalną sprawą jest, że tuż po ciąży kobiety nie mieszczą się w swoje ubrania sprzed tego okresu. Nie oznacza to wcale, że przytyły. Po ciąży macica jest znacznie powiększona i na powrót do swoich rozmiarów potrzebuje ok. 6 tygodni. Dlatego też pierwsze treningi po porodzie zaleca się wykonywać po tym właśnie czasu. Ponadto na brzuchu, tak jak i w każdej innej części ciała, odkładał się tłuszcz z nadmiaru kalorii spożywanych w okresie ciąży.
Jak przygotować się do ćwiczeń po ciąży?
Przygotowania do ćwiczeń, jak i sama aktywność fizyczna świeżo upieczonej mamy, zależą od wielu czynników. Pierwszym z nim jest to, czy przyszła mama ćwiczyła w czasie ciąży. Jeśli w trakcie ciąży nie wykonywałaś żadnych ćwiczeń, nie rozpoczynaj za szybko intensywnych treningów.
Ćwiczenia po ciąży powinno się zacząć dopiero po ok. 6 tygodniach od porodu. Mięśnie brzucha podczas powiększania się brzucha rozchodzą się i w ostatnich miesiącach ciąży, mogą występować między nimi przerwy. Dlatego ćwiczenia tuż po porodzie, mogą jedynie uszkodzić mięśnie. Ponadto przez 3-5 miesięcy stawy i więzadła są mocno rozluźnione, więc w tym okresie należy zrezygnować z intensywnych treningów.
Dla młodych mam najlepsze są mało intensywne ćwiczenia, które wzmacniają i rozciągają mięśnie. Aby ćwiczenia po ciąży przyniosły efekty, należy ćwiczyć regularnie przez kilka miesięcy. Ćwiczenia obowiązkowo musi poprzedzać przynajmniej 5-minutowa rozgrzewka.
Ćwiczenia na brzuch po ciąży - zmodyfikowane przysiady
Osłabione mięśnie i stawy po ciąży mogą odmawiać posłuszeństwa przy klasycznych przysiadach, dlatego do zmodyfikowanej wersji, będziesz potrzebować krzesła. Usiądź na stabilnym krześle, a nogi rozstaw na szerokość bioder. Wyprostuj plecy, wyciągnij ramiona, a ciężar ciała umieść na piętach. Napinając mięśnie brzucha, unoś ciało na wydechu. Podczas wdechu opuszczaj ciało na krzesło. Powtórz ćwiczenie 10-15 razy.
Ćwiczenia na brzuch po ciąży - brzuszki
Aby wzmocnić wszystkie mięśnie, warto wykonywać kilka wersji tego popularnego ćwiczenia. Możesz zacząć od brzuszków klasycznych. Aby nie przeciążać mięśni, nie unoś całego ciała, tylko rytmicznie spinaj brzuch. Dla lepszych efektów, wykonuj również brzuszki skośne, odwrócone czy z nogami w podwyższeniu. Warto też zaopatrzyć się w sprzęt ułatwiający wykonywanie brzuszków, np. kołyskę do ćwiczeń.
Ćwiczenia po ciąży - nożyce
Nożyce to klasyczne ćwiczenie na mięśnie brzuch, znane wszystkim jeszcze ze szkolnych sal gimnastycznych. Połóż się na podłodze, dłonie umieść pod pośladkami, a tułów przyciśnij do podłogi. Podnieś jedną podłogę na wysokość 25 cm, chwilę przytrzymaj i odłóż z powrotem. Odkładając nogę, jednocześnie wykonaj ten sam ruch drugą nogą. Ćwiczenie można utrudnić, wykonując skośne ruchy nogami w powietrzu.