Rozsyp w ogrodzie. Mrówki znikną w mig

Rozsyp w ogrodzie. Mrówki znikną w mig

Jak pozbyć się nadmiaru mrówek z ogrodu? - zdjęcie ilustracyjne
Jak pozbyć się nadmiaru mrówek z ogrodu? - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
21.04.2024 12:59

Mrówki są niezastąpionym elementem środowiska naturalnego. Ich obecność w ogrodach jest czymś całkowicie naturalnym, ponieważ znajdują tam idealne warunki do życia. Problem pojawia się, gdy owady te postanowią wprowadzić się do naszych domów. Co można zrobić, by temu zapobiec?

Te małe stworzenia zasługują na naszą troskę. Mrówki odpowiadają za utrzymanie porządku w lasach, napowietrzają glebę, a także przenoszą nasiona. Ich praca jest bardziej mozolna niż ludzka, a rola w ekosystemie - bezcenna. W związku z tym, kiedy zauważymy je na działce, nie sięgajmy po środki owadobójcze. Dopóki nie zaczną się mnożyć w niepokojącym tempie i przenosić się z ogrodu do wnętrz domów. Jak sobie poradzić, gdy mrówki zaczynają przekraczać granicę? Jest na to kilka sposobów, a poniżej znajdziecie jeden z tych skuteczniejszych.

Tani sposób na mrówki. Tak przegonisz je z domu

Eliminacja mrówek poprzez zabijanie nie jest metodą etyczną ani proekologiczną. Owady te odgrywają bowiem kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ekosystemu. Ich występowanie w ogrodzie nie powinno nikogo zdumiewać. Problem pojawia się, gdy opuszczają one działkę, najczęściej kierując się do wnętrza domów. Mieszkanie stanowi dla mrówek idealne środowisko ze względu na ciepło, wilgoć oraz obfitość pożywienia. Jak bezpiecznie i z poszanowaniem tych owadów zachęcić je do opuszczenia naszej posesji? Najlepiej zadziałać na jednym ze zmysłów mrówek, czyli zapachu. Co je wystraszy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Istnieją zapachy, których mrówki po prostu nie znoszą. Należą do nich między innymi cynamon, kawa oraz olejki eteryczne (z drzewa różanego, cytryny, pomarańczy, goździka). W przypadku inwazji mrówek w ogrodzie warto posypać ziemię cynamonem, zwłaszcza w okolicy ich tuneli. Kawa również jest efektywnym środkiem odstraszającym mrówki - możemy wykorzystać mieloną lub całe ziarna. Na tym jednak nie koniec.

Jeżeli chcemy zapobiec przenoszeniu się mrówek z ogrodu do domu, zaleca się spryskanie wszystkich wejść do środka mieszanką wody z olejkami eterycznymi o wyżej wymienionych zapachach. Można również nanieść kilka kropel olejku na wacik i delikatnie potraktować nim progi oraz ramy drzwi. Ten sposób powinien skutecznie zniechęcić mrówki do wprowadzenia się do naszych mieszkań. Wymienione metody nie dość, że są tanie, to polecane produkty nie zawierają szkodliwej chemii.

Odwiedź naszą grupę na FB - #Samodbałość. Będziemy tam dzielić się najnowszymi informacjami o wywiadach i historiach. Dołącz do nas i zaproś znajomych. Zapraszamy!

Masz ciekawostkę, zdjęcie lub film? Wyślij do nas przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta