Rząd oferuje nawet 5 tys. zł. Nie przegap terminu
23.05.2023 08:46, aktual.: 23.05.2023 09:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Moja Woda" to program rządowy mający na celu ochronę wody pitnej, poprzez zwiększenie retencji wody na terenie prywatnych posesji. Rząd proponuje nawet 5 tysięcy złotych dofinansowania. Wyjaśniamy zasady przyznawania programu w 2023 roku.
W trakcie ulewnego deszczu na dach domu o wielkości 100 metrów kwadratowych spada prawie 200 litrów deszczu. To ogromna ilość, którą można porównać do wanny w całości wypełnionej wodą. Co prawda deszczówka nie nadaje się do picia, jednak można wykorzystać ją do podlewania roślin w ogrodzie czy też do mycia aut. Wyjaśniamy, na czym polega program "Moja Woda" i kto może starać się o dofinansowanie.
Czytaj także: Podlej i czekaj, aż wyrosną. Pomidory będą gigantyczne
"Moja Woda" - zasady programu
Program "Moja Woda" zakłada zwiększenie zużycia wody retencyjnej na terenie posesji prywatnych. Celem programu jest ochrona jak największych zasobów wody pitnej. Dlatego też rząd postanowił przyznać dofinansowanie każdej osobie, która jest właścicielem bądź współwłaścicielem działki z domem jednorodzinnym. Kwota, która przypada osobom biorącym udział w programie, nie jest jeszcze znana, jednak w poprzednich latach (2020-2022) wynosiła ona maksymalnie 5 tysięcy złotych. Dofinansowanie może pokryć maksymalnie 80 proc. planowanej inwestycji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dofinansowanie można przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup zbiornika na deszczówkę, instalację rozsączającą, przewody odprowadzające, elementy nawadniania i na elementy pozwalające na zagospodarowanie deszczówki na terenie działki. Wniosek składa się elektronicznie. Jest jednak jeden haczyk — dofinansowanie nie podlega zwrotowi, o ile instalacja będzie używana przez przynajmniej trzy lata. W innym wypadku można spodziewać się pisma z żądaniem zwrotu otrzymanego świadczenia.
Chcesz wziąć udział w programie? Nie przegap tego terminu
Wniosek o dofinansowanie można składać przez stronę internetową Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wypełnionego wniosku trzeba też dołączyć zgodę współwłaściciela, zgodę współmałżonka, zakres rzeczowo-finansowy i ewentualne oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji. Tegoroczny nabór wniosków o udzielenie dofinansowania rozpocznie się w IV kwartale 2023 roku. Do tego czasu warto przygotować już wszystkie dokumenty i przeglądać stronę WFOŚiGW już w pierwszych dniach października.
Czytaj także: Rozlej w ogrodzie. Kleszcze natychmiast się wyniosą
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl