Savoir vivre wokół stołu. Jak nie popełnić towarzyskiej gafy?
Nie nadużywaj słowa "smacznego"
W sezonie letnim nasze życie towarzyskie rozkwita. W tym okresie odbywa się najwięcej ślubów, imprez firmowych czy ogrodowych przyjęć. Częściej spotykamy się ze znajomymi w restauracji i urządzamy grilla. Częściej też mamy wątpliwości co do tego, jak powinniśmy zachować się przy jedzeniu, nie popełniając przy tym towarzyskiej gafy. Przypominamy najważniejsze zasady savoir-vivre, dzięki którym zachowasz klasę w każdej sytuacji.
W sezonie letnim nasze życie towarzyskie rozkwita. W tym okresie odbywa się najwięcej ślubów, imprez firmowych czy ogrodowych przyjęć. Częściej spotykamy się ze znajomymi w restauracji i urządzamy grilla. Częściej też mamy wątpliwości co do tego, jak powinniśmy zachować się przy jedzeniu, nie popełniając przy tym towarzyskiej gafy. Przypominamy zasady savoir vivre, dzięki którym unikniesz najczęściej popełnianych w tym temacie błędów.
Nie nadużywaj słowa "smacznego"
Uczeni od małego, by używać jak najwięcej grzecznościowych zwrotów typu: "dziękuję", "proszę" czy "przepraszam", zazwyczaj nadużywamy podchwytliwego słówka: "smacznego". O ile przygotowując obiad dla rodziny, jak najbardziej możesz rozpocząć posiłek, życząc wszystkim smacznego posiłku, o tyle w restauracji ta sama sytuacja jest jednym z najczęściej popełnianych faux pas. Goście restauracji nie powinni używać tego sformułowania, ponieważ w ich ustach brzmiałoby to jak wyrażenie niepokoju, że przyniesiony posiłek niekoniecznie będzie smaczny.
Kategorycznie nie powinno się mówić "smacznego" osobie, która już zaczęła spożywać swój posiłek! Jest to wręcz uważane za przejaw złego wychowania. Trudno jest bowiem podziękować za życzenie smacznego posiłku, nie łamiąc kolejnej zasady etykiety, według której nie mówi się z pełnymi ustami. W takim wypadku pominięcie tego życzenia nie będzie uważane za przejaw złego wychowania.
(mtr/sr), kobieta.wp.pl