UrodaSavon Noir, czyli czarne mydło – właściwości i zastosowanie

Savon Noir, czyli czarne mydło – właściwości i zastosowanie

Savon Noir, czyli czarne mydło – właściwości i zastosowanie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
26.06.2018 15:48, aktualizacja: 01.08.2018 10:18

Savon Noir to pochodząca z Maroka substancja, którą z powodzeniem stosuje się zarówno do czyszczenia, jak i pielęgnacji całego ciała. Co więcej, czarne mydło jak często bywa nazywane pod względem właściwości pielęgnacyjnych skóry, jest znacznie skuteczniejsze od większości dostępnych na rynku kosmetyków.

Savon Noir, czyli czarne mydło – co to jest?

Savon Noir jest tradycyjnym marokańskim mydłem, które od stuleci wytwarzane jest ręcznie z rozdrobnionych i posiekanych oliwek zmieszanych z oliwą. Z tego względu na pierwszy rzut oka nie wygląda jak mydło, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - nie posiada kształtu kostki ani płynnej konsystencji. Jedyna możliwa do uzyskanie konsystencja Savon Noir to pasta, która pod wpływem ciepła rozpuszcza się w rękach, dlatego sprzedawana jest w słoikach lub mniejszych tubkach.

Mydła, mydełka, mydelnice... Sprawdź je na WP radarOkazji.

Forma pasty jest wynikiem sposobu wytwarzania czarnego mydła, którego składniki gotuje się w specjalnej kadzi, w której - po odparowaniu wody - gęsta mieszanina zyskuje specyficzny zapach. Czarny kolor w tym przypadku jest wynikiem tradycyjnych metod, podczas których różnego rodzaju oliwki rozciera się uzyskując ciemne odcienie zieleni, brązu, a w końcu charakterystycznej czerni.

Czarne mydło a tradycyjne mydło

Marokańskie czarne mydło Savon Noir od klasycznego mydła różni się konsystencją przypominającą ciemną pastę do butów. Jednak pod wpływem wody i ciepła naszych dłoni substancja szybko zaczyna się pienić, zmieniając strukturę, która nabiera wyjątkowych właściwości czyszczących.

Savon Noir, czyli czarne mydło - właściwości

Czarne mydło można stosować do każdego rodzaju skóry, nawet tej wrażliwej. Ponadto Savon Noir może być także używane przez alergików (z wyjątkiem osób uczulonych na oliwki i oleje). Dzięki temu czarne mydło nabiera odpowiednich właściwości, czyli oczyszcza skórę z toksyn, złuszcza ją, a witamina E w oleju wygładza jej wierzchnie warstwy i działa przeciwzmarszczkowo. Poza tym regularne stosowanie czarnego mydła zmniejsza ilość pryszczy i zaskórników powstałych w wyniku nadmiernego wydzielania się potu. Dzięki temu np. mężczyźni mogą używać Savon Noir zamiast pianki do golenia, ze względu na właściwości zmiękczające zarost i ułatwiające golenie.

Czarne mydło Savon Noir – zastosowanie

Jeśli Savon Noir połączymy z wodą, mydło zamienia się w płynną masę, która dobrze się pieni i jest bardzo wydajna. Zgodnie z tradycją czarne mydło używane było do codziennej pielęgnacji skóry, dzisiaj mając o wiele więcej zastosowań. Na przykład osoby dotknięte trądzikiem mogą używać go do osuszania zmian ropnych. Niewielką ilość czarnego mydła stosuje się miejscowo, pozbywając się ze skóry zanieczyszczeń i toksyn oraz aby przyspieszyć proces złuszczania się skóry.

Savon Noir może być również wykorzystywany jako środek do demakijażu. Nawilżona skóra powinna być lekko rozmasowana przez kilka minut z pominięciem okolic oczu, a następnie spłukana wodą. Czarne mydło świetnie sprawdza się jako wspomniany krem do golenia dla mężczyzn oraz może być stosowany w formie maseczki oczyszczającej i detoksykującej każdy rodzaj skóry.