FitnessSchudnąć, ale jak?

Schudnąć, ale jak?

Dlaczego czasami, mimo wielu wyrzeczeń waga nawet nie drgnie? Czy to możliwe, abyśmy odchudzając się, popełniali jakiś błąd?

Schudnąć, ale jak?

Dlaczego czasami, mimo wielu wyrzeczeń waga nawet nie drgnie? Czy to możliwe, abyśmy odchudzając się, popełniali jakiś błąd?

Ile kilogramów można stracić w tydzień?

Jeśli stosujemy drakońską dietę, można stracić nawet 4 kg. Przy diecie łagodniejszej - około 2 kg. Ale są to dane zwodnicze. Trzeba pamiętać, że ubywa nam nie tylko tkanka tłuszczowa, lżejsza jest również treść pokarmowa. Wiele diet powoduje też ubytek wody z organizmu. Tak naprawdę samej tkanki tłuszczowej w ciągu tygodnia można stracić od 0,5 do 2 kg.

Kiedy łatwiej się odchudzać - jesienią czy wiosną?
Wiosną, bo kiedy dni stają się dłuższe, większość ludzi żyje jakby z większym wigorem. Jesteśmy wówczas bardziej ruchliwi, chętni do spacerów czy sprzątania w domu. Zużywamy wtedy więcej kalorii, więc "mimo woli" stajemy się bardziej smukli. Wiosną mamy też ochotę na lżejsze potrawy. Nad tłuste kotlety przedkładamy pomidory i sałatę. Jesienią w ponure deszczowe dni łatwiej o chandrę, z której leczymy się słodyczami. Chętniej też sięgamy po "konkretne" jedzenie.

Dlaczego na początku diety chudnie się najszybciej?
Organizm (w czasie diety) najpierw sięga po glukozę zgromadzoną w mięśniach. A 1 g glukozy jest "połączony" z 2 gramami wody. W pierwszych dniach diety nie tyle się chudnie, ile usuwa z organizmu wodę. Dlatego utrata na wadze jest szybka. Dopiero gdy zapasy glukozy w mięśniach zostaną zużyte, głodzony organizm sięga po głębiej ukryte rezerwy, czyli do tkanek tłuszczowych.

Czy można chudnąć w wybranych partiach ciała?
Nie. Niezależnie od składników diety, chudniemy zawsze tak samo. To gdzie organizm zgromadzi największe pokłady tkanki tłuszczowej, jest niezależne od naszej woli; naukowcy twierdzą, że jest to uwarunkowane genetycznie. U Polek tkanka tłuszczowa najszybciej odkłada się z górnych partii ud. Te miejsca najtrudniej też "odchudzić". Czy dieta owocowa jest skuteczna?
I tak i nie. Wszystko zależy od tego, ile zjesz owoców. Co prawda, same owoce nie zawierają tłuszczu, ale są wysokokaloryczne, mają bowiem sporo przyswajalnego cukru. Trzeba pamiętać, że pół kilograma czereśni ma ponad 200 kcal, czyli tyle samo, co kotlet schabowy. Ponadto niektóre owoce, np. jabłka, pobudzają apetyt.Owoce są jednak niezbędne w dietach odchudzających jako smakowity dodatek pełen witamin.

Czy alkohol tuczy?
Nie, jeśli jest wypijany w niewielkiej ilości. Wprawdzie lampka białego wytrawnego wina to 80 kcal, ale... alkohol w nim zawarty rozszerza naczynia krwionośne, podnosi temperaturę ciała i te dodatkowe kalorie zostają spalone. Oczywiście ten mechanizm działa do pewnego momentu. Energia z kolejnych kieliszków "pójdzie w biodra". Ponadto nie bez znaczenia jest i to, że alkohol zaostrza apetyt.

Dlaczego mężczyźni szybciej chudną niż kobiety?
Pan o wadze 70 kg, wykonujący prace biurowe, potrzebuje dziennie 2200 kcal, natomiast pani o tej samej wadze, wykonująca taką samą pracę - 1700 kcal. Skąd taka różnica? Najwięcej energii zużywają mięśnie, a płeć brzydka jest znacznie bardziej muskularna. Ponadto natura zaprogramowała samicę - potencjalną matkę na oszczędne gospodarowanie energią, aby mogła przetrwać okresy głodu nawet w trakcie ciąży.

Czy dieta beztłuszczowa jest lepsza?
Tłuszcz jest kaloryczny, a jednak potrzebny. Znacznie wydłuźa poczucie sytości. Wyliczono np. ze po zjedzeniu kromki chleba głód pojawia się po 30 -35 minutach, natomiast po tej samej kromce cienko posmarowanej masłem - po godzinie. Ponadto tłuszcz jest konieczny do przyswojenia witamin A,D,E i K. Dermatolodzy ostrzegają też, że po diecie beztłuszczowej skóra upodabnia się do pergaminu i gwałtownie starzeje się. Czy warto przez jeden dzień jeść tylko owoce?
Tak, bo w czasie diety odchudzającej często dochodzi do niedoborów witamin i mikroelementów. Ponadto część lekarzy uważa, że w taki "głodówkowy" dzień organizm oczyszcza się z wszelkich toksyn, co ułatwia późniejsze odchudzanie.

Dlaczego pojawiają się kłopoty z trawieniem?
Wiele osób źle znosi wszelkie zmiany w diecie. Przy zmianie kuchni, zdarza się nam zbyt często lub zbyt rzadko chodzić "za potrzebą". Ponadto dieta odchudzająca jest objętościowo skromniejsza, z czym muszą się "oswoić" jelita.

Czy środki przeczyszczające są wskazane?
Tak. Działanie leków lub ziół przeczyszczających polega na tym, że pokarm przechodzi przez jelita na tyle szybko, że nie wszystko zostaje strawione. Również składniki pokarmowe mają mniej czasu na przejście z jelit do krwi. W efekcie - organizm jest "karmiony" z umiarem. Ale skazywanie organizmu na długi post może doprowadzić do awitaminozy. Dlatego zalecane są preparaty o łagodnym działaniu.

Czy samą gimnastyką można się odchudzić?
Można, ale muszą to być ćwiczenia o znacznej intensywności. Na ten rodzaj ruchu mogą sobie pozwolić osoby sprawne fizycznie, a więc ci, które zwykle nie mają problemów z tuszą. W trakcie intensywnego ruchu najpierw czerpiemy energię z zapasów glukozy zgromadzonej w mięśniach i w wątrobie. Dopiero po 20 minutach ćwiczeń nasz organizm sięga po energię z komórek tłuszczowych. Aby pozbyć się 1 kg tkanki tłuszczowej, należy spalić 6 tys. kcal. To bardzo dużo! Podczas godzinnej jazdy na rowerze zużywamy 600 kcal. Czy więc warto się gimnastykować?
Warto z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że liczy się ubytek każdej kalorii. A po wtóre, każdy rodzaj wysiłku przyspiesza krążenie krwi, a w efekcie - powoduje szybszą przemianę energetyczną. Potwierdzili to szwedzcy naukowcy, którzy przeprowadzili badanie na 10 studentach mieszkających w akademiku na 4 piętrze. Wszyscy stosowali identyczną dietę. Tylko połowa z nich zrezygnowała z windy i autobusu. Po miesiącu to właśnie "piesi" studenci schudli o 2 kg więcej!

Czy to prawda, że ryby ułatwiają odchudzanie?
Najnowsze badania ujawniły, że tłuszcz z ryb nie tuczy. Wręcz przeciwnie, uruchamia w organizmie procesy przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.

Dlaczego podczas diety szybciej marzniemy?
Jest to reakcja obronna organizmu, który ogranicza wydatkowanie energii, m. in. poprzez obniżenie temperatury ciała.

Czy istnieje dieta pozwalająca jeść czekoladę?
Tak. Przeznaczona ona jest dla łakomczuchów, którzy mogą bez specjalnego bólu, zrezygnować z szynki, ale bez słodyczy nie wyobrażają sobie życia. Trzeba pamiętać, że pół tabliczki czekolady ma tyle samo kalorii co kotlet schabowy. Jeśli więc zamiast tłustych mięs będziesz jadła chudy drób i ryby oraz sporo jarzyn, możesz sobie pozwolić na małą porcję czekolady w trakcie odchudzającej diety. Czy warto sięgać po produkty Light?
Tak, ale z dużą rozwagą. Jedna kromka zwykłego chleba to około 120 kcal. natomiast jeden płatek pieczywa chrupkiego ma 19 kcal. Teoretycznie więc schudniesz, jeśli zwykły chleb zastąpisz 3 płatkami chrupkiego pieczywa. W praktyce często jest inaczej, ponieważ jedząc trzy kanapki jesz trzy razy więcej masła, szynki itd.

Czy kobieta może rozpoczynać odchudzanie przed miesiączką?
Tak, ale trzeba pamiętać, że pod koniec cyklu wiele kobiet "zatrzymuje wodę" i w związku z tym więcej waży. Poza tym właśnie w tym okresie następuje nasilenie apetytu, trudnego do poskromienia.

Co wybrać: intensywną gimnastykę czy "domowe zajęcia"?
1. Godzina szybkiej jazdy na rowerze = 500 kcal
2. Godzina kopania w ogródku = 500 kcal
3. Godzina lekkiej gimnastyki = 210 kcal
4. Godzina odkurzania = 220 kcal
5. Godzina gry w ping-ponga = 280 kcal
6. Godzina szybkiego marszu na zakupy = 250 kcal
7. Godzina gry w tenisa = 450 kcal
8. Godzina trzepania dywanów = 300 kcal

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)