FitnessSchudnij na zielonej trawce

Schudnij na zielonej trawce

Przychodzi wiosna, a zaraz za nią lato. A ty zauważasz, że przydałoby się zrzucić także co nieco tłuszczyku, który przybył przez zimę. Nic prostszego jak wyjść na powietrze i poruszać się trochę.

Schudnij na zielonej trawce
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

Przychodzi wiosna, a zaraz za nią lato. A ty zauważasz, że przydałoby się zrzucić także co nieco tłuszczyku, który przybył przez zimę. Nic prostszego jak wyjść na powietrze i poruszać się trochę. Bez wydawania pieniędzy na karnet, bez wdychania zapachu cudzego potu w zatłoczonej sali na zajęciach fitness i bez żadnych specjalnych i drogich przyrządów.

Ruch na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie nie tylko na fizyczną kondycję całego organizmu, ale także jest wielką przyjemnością obcowania na łonie natury, co poprawia także znacznie samopoczucie i formę psychiczną. Okazji do spędzania czasu poza domem będzie na pewno dużo: pikniki, spacery, wyjazdy na weekend za miasto albo na własną działkę. Zanim to jednak zrobimy, dobrze jest się odpowiednio przygotować.

Korzyści

Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu przynosi więcej korzyści dla zdrowia, niż ćwiczenie w zamkniętych pomieszczeniach sal siłowni i fitness. Kontakt ze świeżym, a pochodzącym z klimatyzatorów powietrzem pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Przebywanie w naturalnym świetle działa dobrze na psychikę oraz powoduje wzrost witaminy D w organizmie, która nie jest dostarczana w warunkach sztucznego oświetlenia. Dzięki temu, że aktywność fizyczna wykonywana jest w urozmaiconych warunkach i można obserwować otoczenie, to można się szybciej odprężyć, a czas mija niezauważenie. Poprawa nastroju jest doskonałą metoda na walkę ze stresem. Ćwiczenie na powietrzu mają korzystny wpływ na układ krwionośny redukując poziom złego cholesterolu, obniżając ciśnienie i uelastyczniając naczynia krwionośne. Lepsze krążenie poprawia pracę serca i wzmacnia je. Zwiększa się również gęstość kości dzięki poprawie ich wytrzymałości oraz wiązadeł i ścięgien, a także zwiększonej ruchomości stawów.

Czas i miejsce

Na ćwiczenia na powietrzu w porze wiosenno-letniej są najlepsze godziny od 9 do 12, a następnie od 15 do 17. Czas ćwiczeń powinien być dostosowany do temperatury i wilgotności powietrza – gdy te dwa czynniki mają wysokie parametry, człowiek szybciej się męczy, zatem treningu nie można długo kontynuować i należy pamiętać o robieniu dłuższych przerw i ćwiczeń rozluźniających i oddechowych. Na ćwiczenia powinno się wybrać miejsce suche i zacienione. A jeśli już planujesz wykonać je na plaży, to pamiętaj o zabezpieczeniu ciała filtrem nieprzepuszczającym szkodliwych promieni słonecznych i osłonięciu głowy.

Strój

Jeśli panujesz ćwiczenia na powietrzu, to musisz przygotować lekki i luźny strój, który nie będzie krępował twoich ruchów. Takie ubranie nie powinno mieć także uciskających gumek, ściągaczy czy sznurówek – które mogłyby źle wpływać na krążenie krwi. Wybieraj odzież z naturalnych włókien: bawełny, lnu, a w chłodniejsze dni – także wełny. Naturalnie do ćwiczeń konieczne jest sportowe obuwie – wygodne i przepuszczające powietrze, bo to od nich zależy komfort ćwiczeń i zdrowie. Chyba, że zamierzać ćwiczyć boso na trawie lub piasku, co też jest dobrym pomysłem, bo naturalnym masaż pobudzi receptory w stopach odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych.

Szybki chód i bieganie

Najprostszą, a jednocześnie jedną z najefektywniejszych form aktywności są spacery, szybki chód lub bieganie. Aerobowy charakter ruchu i zaangażowanie niemal wszystkich głównych grup mięśni: nóg, pleców, rąk, ramion i brzucha, powodują, że w trakcie marszu lub biegu organizm szybciej spala nagromadzony tłuszcz, a z uwagi na to, że jest to też dobre ćwiczenie rozluźniające napięte mięśnie, to dobrze wpływa na bóle pleców i ramion związane ze stresem. Ponadto mięśnie dzięki wysiłkowi dotleniają się i rozwijają. Co więcej – badania wykazały, że marsze i bieganie w urozmaiconym terenie spala dużo więcej kalorii, niż ten sam wysiłek na bieżni.

Ćwiczenia na macie

Spędzając czas na pikniku na łące, w lesie, albo opalając się na plażę, możesz leżąc na macie czy kocyku wykonywać wiele ćwiczeń na brzuch, pośladki i nogi. Jeśli krepuje cię wzrok ciekawskich osób, które przyglądają się, jak podnosisz ramiona trenując brzuszki lub wykonujesz wymachy nogami, aby wzmocnić mięśnie ud, to możesz wykonywać ćwiczenia izometryczne polegające na naprzemiennym napinaniu na 5-6 sekund i rozluźnieniu przez dwukrotnie dłuższy czas różnych grup mięśni. Ćwiczenia te dobrze budują mięśnie i w żaden sposób nie obciążają stawów. Nad wodą

Spędzając czas nad jeziorem czy morzem, wejdź do wody i popływaj. Na pewno odprężysz się i wprawisz w dobry nastrój, a poza tym poprawisz kondycję i stan zdrowia. Pływanie poprawia pracę układu oddechowego i krwionośnego, wzmacnia mięśnie nóg, brzucha, klatki piersiowej, obręczy barkowej, ramion, co ma zbawienny wpływ na kręgosłup. Dzięki zmniejszeniu temperatury otoczenia, spala tkankę tłuszczową, a przepływająca woda masuje i modeluje ciało. W wodzie poza tym nigdy nie będzie widać, że się spociłaś!

W grupie

Gdy spędzasz czas ze znajomymi, namów ich na grę w siatkówkę, badmintona, ringo czy frisbee. Po pierwsze gry z innymi osobami pomagają potem w lepszej pracy zespołowej w działaniu zawodowym. Po drugie wszyscy spędzicie czas na wspólnej zabawie i budowaniu więzi. Poza tym te gry wymagają pracy wszystkich grup mięśni, bo do lecącego przedmiotu trzeba podbiec, wyskoczyć, pochylić się. Poprawia się koordynacja ruchowa i refleks.

Tai Chi i joga

Wiele szkół Tai Chi i jogi w czasie letnim organizuje zajęcia na świeżym powietrzu. Warto spróbować uczestnictwa w nich i jeśli się spodobają, ćwiczyć te dyscypliny dłużej. Tai chi jest sztuka walki, jednak spokojne i harmonijne ruchy sprawiają, że wiele osób traktuje je jak ćwiczenia odprężające, poprawiające funkcjonowanie układu nerwowego, zwiększające świadomość własnego ciała. To doskonały lek na stres, który dodatkowo korzystnie wpływa na układ krążenia oraz kostno-mięśniowy, nie obciążający stawów.

Joga natomiast dzięki ćwiczeniom odprężającym i rozciągającym ciało, pomaga zredukować stres i zrelaksować się, oraz wysmukla ciało, które nabiera tez lepszej postawy poprzez zwiększenie elastyczności i wzmocnieniu mięśni. Badania Uniwersytetu w Bostonie dowiodły, że pomaga w leczeniu depresji. Ponadto joga uwalnia od bólu szyi, kręgosłupa i ramion. Wolniejszy i głębszy oddech poprawia pracę płuc oraz dotlenienie organizmu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)