Składają wiosek. "Prawa kobiet nie mogą dłużej leżeć w zamrażarce"

Składają wiosek. "Prawa kobiet nie mogą dłużej leżeć w zamrażarce"

Lewica składa wniosek. Katarzyna Kotula zabrała głos
Lewica składa wniosek. Katarzyna Kotula zabrała głos
Źródło zdjęć: © FORUM | MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum
23.02.2024 15:15, aktualizacja: 23.02.2024 16:03

Katarzyna Kotula poinformowała, że Lewica ma zamiar spełnić obietnicę, jaką złożono kobietom przed wyborami. Chodzi o procedowanie oraz głosowanie w trybie pilnym ustaw aborcyjnych.

23 lutego 2024 roku w Sejmie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyły m.in. posłanki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Katarzyna Kotula, a także wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Ministra ds. równości przypomniała, do czego zobowiązały się partie lewicowe, gdy mowa o kobietach.

W trakcie spotkania padły ważne słowa. - Nadszedł czas, żeby rozliczyć się z tego, o czym wszyscy mówiliśmy w kampanii wyborczej - zapowiedziała Kotula.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Można być tylko za albo przeciwko prawom kobiet"

- W imieniu Nowej Lewicy, Partii Razem, naszych wyborczyń, ale też wyborczyń Koalicji 15 października przypominamy, że nadszedł czas, żeby rozliczyć się z tego, o czym wszyscy mówiliśmy w kampanii wyborczej - mówiła Katarzyna Kotula.

Przypomnijmy, że już w listopadzie 2023 roku Lewica złożyła dwa projekty dotyczące liberalizacji prawa aborcyjnego. Jeden z nich ma umożliwić przerwanie ciąży do 12. tygodnia, a także zawiera nowe regulacje klauzuli sumienia, na którą powołują się niektórzy lekarze. Drugi natomiast mówi o dekryminalizacji pomocnictwa w aborcji.

- Prawa kobiet nie mogą dłużej leżeć w zamrażarce (...). Jeśli chodzi o prawa kobiet, można być tylko za albo przeciwko prawom kobiet (…). Można stać za kobietami albo można być przeciwko kobietom. W sprawie praw kobiet nie ma żadnej trzeciej drogi - zaznaczyła posłanka.

"Nadszarpnięte zaufanie"

Jak podkreśliła ministra, "dzisiaj każdy dzień zwłoki w sprawie procedowania ustaw aborcyjnych to jest nadszarpnięte zaufanie wszystkich tych kobiet, które czekają na zmianę tego prawa".

- Dlatego jako Nowa Lewica i partia Razem, jako klub parlamentarny Lewicy składamy dzisiaj wniosek do marszałka Sejmu o pilne procedowanie i głosowanie ustaw aborcyjnych - powiedziała Katarzyna Kotula na konferencji prasowej w Sejmie.

Ministra nie omieszkała wspomnieć też o całej partii Trzecia Droga, która, według Lewicy, nie ma dobrych propozycji dla Polek, kiedy mowa o zmianie prawa aborcyjnego.

- Dzisiaj Trzecia Droga proponuje zamienić jedno obowiązujące barbarzyńskie prawo na inne barbarzyńskie prawo, które obowiązywało przez lata. To nie jest żadna liberalizacja, żadne złagodzenie prawa, to jest powrót do prawie całkowitego zakazu aborcji - ostrzegła Kotula.

Według posłanki Trzecia Droga "chowa się np. za prezydentem, za referendum, za bardzo szkodliwą zmianą powrotu do prawie całkowitego zakazu aborcji", ponieważ tak naprawdę nie chce zmian w tym obszarze.

- Kobiety nie potrzebują dzisiaj referendum. Ten głos kobiet dostatecznie głośno wybrzmiał na ulicach wszystkich polskich miast, począwszy od 2016 roku, przez 2020 rok - zauważyła.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także