Skończyła 67 lat. Nie każdy wie, z kim jest związana

7 stycznia 2024 roku Magdalena Środa obchodzi 67. urodziny
7 stycznia 2024 roku Magdalena Środa obchodzi 67. urodziny
Źródło zdjęć: © AKPA

07.01.2024 09:53, aktual.: 07.01.2024 10:20

7 stycznia 2024 roku Magdalena Środa obchodzi 67. urodziny. Od wielu lat jest związana z Krzysztofem Środą, który robi równie dużą karierę, co ona. Ich córka, Agata, wdała się jednak w znacznej części w niego. - Do tej pory mówią tym samym językiem - zdradziła Środa.

Magdalena Środa to jedna z najbardziej znanych polskich feministek. Od lat walczy o prawa kobiet i osób LGBT, często wypowiadając się w mediach w sprawach społecznych czy politycznych. Mało kto jednak wie, jak wygląda jej życie prywatne. Środa ma bowiem męża i córkę Agatę, która nie poszła ani w ślady matki, ani ojca.

Magdalena Środa - życie prywatne

Magdalena Środa jest żoną młodszego o dwa lata Krzysztofa Środy - pisarza, tłumacza i historyka filozofii, a także laureata Nagrody Literackiej Gdynia 2007. Małżonkowie mają córkę, Agatę, która obecnie pracuje jako grafik komputerowy. W udzielanych przez siebie wywiadach Środa nie ukrywała, że córka wdała się znacznie bardziej w męża, niż w nią.

Krzysztof Środa na gali literackiej nagrody Nike 2017
Krzysztof Środa na gali literackiej nagrody Nike 2017© East News | Bartosz Krupa

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Agata od dziecka nie była zbyt blisko matki, tylko tatusia. (...) Do tej pory mówią tym samym językiem. Ostatnio zaproponowałam mężowi, żebyśmy poszli do kina, ale powiedział, że on chodzi na takie filmy, na jakie chodzi Agata, a nie takie, na jakie chodzę ja. Oni wolą o zabijaniu, ja - o miłości - wyjawiła Magdalena Środa w rozmowie ze "Zwierciadłem".

To, co jednak je łączy, to te same, feministyczne poglądy.

- Jesteśmy feministkami i silnymi osobowościami - mówiła córka Środy.

Trudna relacja z matką

W 2020 roku Magdalena Środa napisała tekst dla "Wysokich Obcasów", w którym "opowiedziała o swojej relacji z matką". Jak się okazało, nie była ona łatwa. Matka Środy była bardzo wymagającą osobą, która od zawsze zawieszała jej wysoko poprzeczkę.

"Potrafiła zakończyć dyskusję, nie słuchając moich argumentów, tylko mówiąc: 'Jak zrobisz maturę, to porozmawiamy', 'Jak napiszesz doktorat, to porozmawiamy'. (...) Zostałam profesorem, by sprostać jej wymaganiom i rozmawiać swobodnie. Nie zawsze jest to łatwe" - czytamy.

Matka Środy również robiła karierę. Jak zauważyła sama feministka - "była wolna".

"Przygotowała mnie na życie w mrocznym, patriarchalnym świecie, nauczyła, że mogę być wszystkim, że nie ciąży na mnie żadne powołanie czy konieczność" - podkreśliła.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (226)
Zobacz także