Skończyłaś 55 lat? Możesz dostać kilka tysięcy złotych
Dodatkowe pieniądze do domowego budżetu przydadzą się zawsze. Okazuje się, że już przed emeryturą możemy się starać o zastrzyk gotówki. Co należy zrobić i jakie są warunki? Tzw. świadczenie kompensacyjne dotyczy wybranych grup zawodowych.
Świadczenie kompensacyjne może dostać pedagog. Mówi się, że jest to odpowiednik "emerytur pomostowych", które z kolei przysługują nauczycielom. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w 2023 roku ze świadczenia kompensacyjnego skorzystało 11,5 tys. złotych. A jest o co walczyć, ponieważ średni przelew w 2024 roku wyniósł 3562,14 zł. Jakie warunki musi spełnić pedagog, który chce pobierać tzw. kompensówkę?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chcesz dostać świadczenie? Oto najważniejsze informacje
Jak już wspomnieliśmy, "kompensówka" przysługuje pedagogom, którzy mają więcej niż 55 lat w przypadku kobiet, i co najmniej 60, gdy mowa o mężczyznach. Jednak nie jest to jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, aby dostać pieniądze. Niezwykle ważny jest też staż naszej pracy w placówkach oświatowych, który nie może być krótszy niż 30 lat. Co więcej, 20 lat przepracowanych "w wymiarze przynajmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć".
Kompensówkę może otrzymać wychowawca, nauczyciel lub pedagog, który bezpośrednio przez złożeniem wniosku pracował w m.in. jednej z wymienionych placówek:
- publicznej lub niepublicznej szkole, z wyłączeniem niepublicznych placówek, które nie mają uprawnień szkoły publicznej;
- specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim;
- młodzieżowym ośrodku socjoterapii lub wychowawczym;
- specjalnej placówce zapewniającej opiekę i wychowanie uczniom, którzy uczą się poza stałym miejscem zamieszkania.
Praca a pobieranie świadczenia
Dotychczas osoba, która chciała zdecydować się na pobieranie świadczenia kompensacyjnego, nie mogła już pracować zawodowo, niezależnie od tego, ile wynosił jej dochód.
Jednak od 1 sierpnia 2023 roku pojawiły się zmiany i kilka wyjątków, które obowiązują do 31 sierpnia 2024 roku. W tym czasie każdy pedagog, który pobiera wspomniane świadczenie, może jednocześnie pracować i pobierać wypłatę w dwóch przypadkach: jeżeli jest zatrudniony jako nauczyciel prowadzący zajęcia dodatkowe z języka polskiego lub jeżeli wspomaga nauczycieli, którzy uczą dzieci z Ukrainy (w szkole musi się znaleźć co najmniej jeden uczeń, który przyjechał do Polski z powodu toczącej się w Ukrainie wojny).
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl