Najlepsza metoda na ślimaki. Trik ogrodnika, który nigdy nie zawodzi

Ślimaki są prawdziwą zmorą każdego ogrodnika. To wyjątkowo żarłoczne szkodniki, które mogą dotkliwie uszkodzić plony. Jak pozbyć się ich z ogrodu? Potrzebujesz tylko jednej rzeczy, która zwykle ląduje w śmietniku.

Ślimaki to istna zmora ogrodników
Ślimaki to istna zmora ogrodników
Źródło zdjęć: © Getty Images

Ślimaki to najliczniejsza grupa przedstawicieli mięczaków. Na całym świecie występuje ok. 105 tys. gatunków ślimaków. Większość z nich jest roślinożerna. W sezonie wiosenno-letnim licznie odwiedzają nasze ogrody, niszcząc przy tym uprawy. Jak pozbyć się ślimaków? Poznaj trik doświadczonego ogrodnika.

Rozłóż w ogrodzie. Pozbędziesz się ślimaków

W Polsce żyje ok. 250 różnych gatunków ślimaków. Większość z nich żywi się liśćmi i łodygami roślin, jednak szczególnie upodobały sobie sałatę i kapustę. W ciągu jednej nocy są w stanie zniszczyć znaczną część plonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aby pozbyć się ślimaków z ogrodu, wystarczy zajrzeć do swojej lodówki. Okazuje się, że rozwiązanie problemu może być bliżej, niż się spodziewasz. Możliwe nawet, że przypadkowo wyrzuciłaś to, co mogło okazać się wybawieniem, podczas przygotowywania śniadania czy pieczenia ciasta.

Sprawdzonym sposobem na niszczycielskie ślimaki jest użycie skorupek po jajkach. Ślimaki mają trudności z poruszaniem się po nierównym podłożu. Roztrzaskane i rozsypane skorupki jajek stają się dla nich barierą nie do pokonania.

Jak więc wykorzystać te skorupki w praktyce? Zagotuj je i pozostaw do całkowitego ostudzenia. Włóż je do plastikowego lub materiałowego woreczka i zgnieć je na drobny pył, a następnie rozsyp je wokół atakowanych roślin. Zabieg powtarzaj raz w tygodniu, a ślimaki szybko wyniosą się z ogrodu.

Wykorzystaj jako nawóz. Szybko sobie podziękujesz

Pokruszone skorupki można wykorzystać na kilka różnych sposobów, m.in. do przygotowania domowego nawozu do roślin. Jak to zrobić? Wystarczy, że zmieszasz je z ziemią, a następnie obficie ją podlejesz. Po kilku dniach skorupki zaczną uwalniać składniki odżywcze do gleby. Nawóz ze skorupek jajek to źródło wapnia, co czyni go idealnym środkiem do neutralizacji zbyt kwaśnej gleby.

Gdy gleba ma niski odczyn pH, część roślin przestaje się w niej rozwijać. Regularne stosowanie nawozu ze skorupek jajek wyrówna pH gleby, dzięki czemu rośliny będą w widocznie lepszej kondycji, co przełoży się na jakość plonu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)