FitnessSlavica Dance, czyli fitness na ludowo. Slavica Dance a odchudzanie

Slavica Dance, czyli fitness na ludowo. Slavica Dance a odchudzanie

Slavica Dance, czyli fitness na ludowo. Slavica Dance a odchudzanie
Źródło zdjęć: © iStock.com | Dangubic

05.12.2018 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Slavica Dance to połączenie nowoczesnego fitnessu z tradycyjnymi tańcami ludowymi. Trening ten nosi nazwę słowiańskiego cardio, ponieważ pozwala przy skocznej, ludowej muzyce spalić tkankę tłuszczową. Co więcej, Slavica Dance modeluje sylwetkę, poprawia wydolność oddechową i nastrój.

Slavica Dance - historia

Pomysłodawcą zajęć Slavica Dance jest Justyna Bolek - tancerka, choreografka i instruktorka fitness. Niegdyś tańczyła w zespole ludowym Neptun w Gdańsku, teraz szkoli instruktorów (także w USA) i układa choreografie do wideoklipów.

Zainspirowana muzyką tradycyjną stworzyła nowy rodzaj fitnessu łączący klasyczne figury tańca ludowego z elementami aerobowych ćwiczeń fizycznych.

Trening wykonywany jest w rytm skocznej, ludowej muzyki takiej jak oberek, krakowiak. Ten rodzaj etno-fitnessu zyskał popularność tuż po ukazaniu się kawałka Cleo i Donatana pod nazwą “Slavica”, do którego Justyna Bolek układała choreografię.

Dzięki rozpowszechnieniu Slavica Dance projektanci strojów sportowych zaczęli wykorzystywać motywy ludowe, którymi ozdabiają legginsy, bluzki lub topy do ćwiczeń.

Slavica Dance - efekty

Slavica Dance to trening energiczny i szybki. Nic dziwnego więc, że nazywany jest pogromcą tłuszczu ("fat burner"). Trening opracowany przez Justynę Bolek pozwala wyszczuplić i wymodelować sylwetkę. Podczas jednego treningu można spalić nawet 600 kalorii.

Co więcej, regularne ćwiczenia Slavica Dance poprawią wydolność oddechową oraz koordynację ruchową. Zajęcia te mają też charakter wytrzymałościowy. W związku z tym, że tego rodzaju fitness angażuje wszystkie partie ciała, możemy wyrzeźbić i wzmocnić mięśnie nóg, pośladków, brzucha oraz ramion.

Trening “na ludowo” jest niezwykle kobiecy, dzięki zmysłowym gestom zaczerpniętym z tańców ludowych (np. krakowiak, mazurek, oberek). Slavica Dance to prawdziwe folkowe cardio, które trenować mogą wszyscy niezależnie od wieku czy płci.

Slavica Dance a zumba

Kluczową różnicą między Slavica Dance a zumbą jest muzyka. Zumba to połączenie elementów fitness z tańcami latynoamerykańskimi, natomiast Slavica Dance łączy tańce ludowe z nowoczesną formą fitnessu. Gdy ćwiczymy zumbę, tańczymy do muzyki latynoamerykańskiej, a gdy trenujemy Slavica Dance - do tradycyjnej polskiej muzyki.

Ponadto fitness ludowy zawiera więcej skoków i dynamicznych wymachów, dzięki czemu spalamy tkankę tłuszczową szybciej i efektywniej. Do układu tanecznego Slavica Dance wplecione są różnego rodzaju kroki charakterystyczne dla aerobiku, jak step up czy chasse.

W trakcie treningu Slavica Dance wykonuje się też różnego rodzaju okrzyki charakterystyczne dla muzyki ludowej. Pozwalają one wyrzucić z siebie negatywne emocje i pozbyć się stresu. Slavica Dance to fitness w rytm skocznej ludowej muzyki, dzięki czemu możemy poznać starą, czasami zapomnianą, polską tradycję i piosenki, które nuciły nasze prababcie.

Slavica Dance staje się coraz popularniejszy nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Stale przybywa instruktorów etno-fitnessu, którzy zachęcają do treningów w różnych częściach Polski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także