Słońce skraca młodość
Przebarwienia, przedwczesne zmarszczki, uczulenie – zanim wystawisz twarz do słońca, nie zapomnij o odpowiedniej ochronie skóry. Kontakt ze słońcem naraża skórę na fotostarzenie, czyli proces prowadzący do uszkodzenia kolagenu i elastyny, które zapewniają młody wygląd.
15.05.2015 | aktual.: 15.05.2015 22:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przebarwienia, przedwczesne zmarszczki, uczulenie – zanim wystawisz twarz do słońca, nie zapomnij o odpowiedniej ochronie skóry. Kontakt ze słońcem naraża skórę na fotostarzenie, czyli proces prowadzący do uszkodzenia kolagenu i elastyny, które zapewniają młody wygląd.
Wiadomo, że z upływem lat skóra staje się bardziej cienka, wiotka, sucha i mniej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jednak zmarszczki i przebarwienia mogą pojawić się o wiele wcześniej, niż się ich spodziewamy. Dermatolodzy i kosmetolodzy ostrzegają przed fotostarzeniem – czyli szkodliwymi procesami, jakie zachodzą w naszej skórze pod wpływem nadmiaru słońca. Warto podkreślić, że fotostarzenie nie oznacza tego samego, co starzenie fizjologiczne skóry.
Starzenie fizjologiczne a fotostarzenie
Fizjologiczne starzenie się skóry uwarunkowane jest genetycznie i wynika ze zmian zachodzących w naszym organizmie – są to przyczyny endogenne. Gdy zmniejsza się aktywność biologiczna komórek, skóra wolniej się regeneruje, traci zdolność wiązania wody, staje się sucha i mniej elastyczna. Jednak nasza twarz zaczyna się starzeć także z przyczyn egzogennych, spowodowanych przez czynniki zewnętrzne takie, jak wolne rodniki, zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, zła dieta oraz działanie promieni słonecznych. To właśnie pod wpływem nadmiaru słońca dochodzi w naszej skórze do szkodliwych zmian, które prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry zwanego fotostarzeniem.
Objawy fotostarzenia
Objawy fotostarzenia są widoczne gołym okiem. Przede wszystkim skóra nie tylko robi się sucha i szorstka, ale także tworzą się na niej nierównomierne zgrubienia. Dzieje się tak, ponieważ gdy regularnie opalamy twarz, warstwa rogowa naskórka pogrubia się. Cera nabiera wówczas ziemistego odcienia i jest pozbawiona zdrowego blasku. Ujścia gruczołów łojowych są zablokowane, co powoduje powstawanie zaskórników. Na wysuszonej skórze uwidaczniają się bardziej zmarszczki i bruzdy oraz wszelkie niedoskonałości. Kolejnym utrapieniem są plamy spowodowane zaburzeniem pigmentacji skóry. Jest to związane z nieprawidłowym działaniem komórek produkujących melaninę, czyli barwnik skórny. Twarz mogą też szpecić nieestetyczne pajączki, gdyż rozgrzane pod wpływem promieni UVA i UVB naczynia krwionośne mają osłabione ścianki i łatwiej pękają.
Jak uniknąć fotostarzenia?
Na przedwczesne starzenie się skóry skazujemy się dobrowolnie. Na zmarszczki, przebarwienia, popękane naczynia pracujemy systematycznie całymi latami, zaczynając już w bardzo młodym wieku. Wszystkiemu winna jest moda na opalanie i nasza słabość do kąpieli słonecznych. Fotostarzenie to długi proces, spowodowany częstym przebywaniem na słońcu. Przez dłuższy czas nie daje żadnych objawów, lecz nagle w wieku 30 lub 40 lat, obserwujemy na twarzy zmiany, które postarzają nas o wiele lat, a nawet dekad. By uchronić się przed fotostarzeniem, nie musimy zrezygnować ze słońca. Warto jednak porzucić nawyk długiego wylegiwania się na leżaku w upalny dzień. Podstawą zachowania młodego wyglądu na dłużej jest też ochrona przed promieniowaniem UV przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim.
Jak się chronić przed słońcem?
Nasze prababki nie wychodziły latem z domu bez parasolki i kapelusza. W ich czasach opalenizna nie była w modzie. My, by nie wyglądać blado na wakacjach, musimy działać dwutorowo. Zabezpieczać skórę przed słońcem, stosując odpowiednie kremy z filtrem i sięgać po samoopalacze, które świetnie imitują naturalną opaleniznę, nie narażając nas na zmarszczki i oparzenia. Szkodliwy wpływ na naszą skórę ma promieniowanie UVB i UVA – to ono głównie powoduje fotostarzenie. Warto pamiętać, że promieniowanie UVA występuje przez cały rok, nawet, gdy słońce zakrywają chmury. Nie powoduje poparzeń skóry, ale promienie wnikają w głąb jej komórek i na przestrzeni lat prowadzą do niekorzystnych zmian. Promienie UVB nadają skórze brązowy odcień, lecz są też sprawcami oparzeń słonecznych, alergii, a nawet nowotworów.
Filtry najbezpieczniejsze pod słońcem
Najbezpieczniejsze pod słońcem będziemy więc, jeśli zastosujemy odpowiednie kremy z filtrami UVA i UVB. Kremy do twarzy i podkłady do makijażu, których używamy na co dzień, w większość zawierają filtry ochronne, ale ich faktor przeważnie nie przekracza 10 lub 15 SPF. W sezonie letnim, gdy planujemy spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu, taka ochrona nie jest wystarczająca. Wówczas warto smarować ciało kosmetykiem z filtrem 30 SPF, a na twarz nałożyć bloker (SPF 50) szczególnie, jeśli mamy jasną cerę.