Smartfood na skuteczne odchudzanie. Korzyści płynące z diety smartfood
Mówi się, że skuteczna dieta to już praktycznie połowa sukcesu w walce o zdrowie i wymarzoną sylwetkę. Podobnego zdania są Europejski Instytut Onkologiczny oraz Eliana Liotta i dr Lucilla Titta, autorki książki "Dieta smartfood", którzy przekonują nas, że świadome odżywianie może być dla nas receptą na długowieczność. Czy dieta smartfood faktycznie pomoże nam schudnąć?
Czym jest dieta smartfood?
Dieta smartfood powstała z inicjatywy Europejskiego Instytutu Onkologicznego, który prowadził badania nad wpływem jedzenia na nasze geny. Pracujący tam naukowcy postanowili wyselekcjonować 30 produktów spożywczych, które mogą mieć wpływ na długość naszego życia i niwelować ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe.
Na podstawie ich badań powstała książka Eliany Liotty i dr Lucilli Titty "Dieta smartfood", która ma być swoistym przewodnikiem dla tych, którzy chcą jadać smart, czyli świadomie i z głową.
Smartfood, czyli mądra dieta, ma być dla nas nieocenioną pomocą w walce o wymarzoną sylwetkę i utrzymanie dobrego zdrowia. Wybrane przez naukowców produkty mają nie tylko chronić organizm i pozwolić nam na redukcję masy ciała, lecz także działać na DNA komórek w celu przedłużenia życia.
Zawarte w produktach cząsteczki hamują procesy degradacyjne i wpływają odżywczo na organizm, co ma być zdaniem ekspertów receptą na uzyskanie wymarzonej sylwetki i długowieczność.
Dieta smartfood - produkty
Naukowcy z Europejskiego Instytutu Onkologicznego wybrali łącznie 30 produktów, które określili słowem-kluczem "smart". Postanowili oni jednocześnie podzielić je na dwie grupy. Pierwszą z nich jest Longevity Smartfood, czyli jedzenie, które ma naśladować działanie postu i może przedłużyć nasze życie.
Drugą są produkty Protective Smartfood, czyli te, które chronią przed nowotworami i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Głównym celem diety smartfood jest oczywiście dbałość o nasze zdrowie, a przede wszystkim pomoc w walce o szczupłą sylwetkę, o której marzy wiele osób.
Do substancji, które powinniśmy spożywać zdaniem twórców diety smartfood należą między innymi:
- kwercetyna (którą znajdziemy między innymi w szparagach, cebuli czy kaparach),
- resweratrol (obecny w winogronach) ,
- fizetyna (zawarta w owocach, między innymi w truskawkach i jabłkach),
- kurkumina (pochodząca z kurkumy) ,
- antocyjany (znajdujące się na przykład w czerwonych pomarańczach, bakłażanach czy śliwkach) ,
- kapsaicyna (obecna w chili i innych odmianach pikantnej papryki) ,
- galusan epigallokatechiny (zawarte w czarnej i zielonej herbacie) .
Czy dieta smartfood działa?
Wyselekcjonowane przez naukowców produkty z pewnością są w stanie nam pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia, jednak każdą dietę zawsze należy połączyć z rozsądnym wysiłkiem fizycznym. Pamiętajmy też, że każdy organizm jest inny, tak więc zapotrzebowanie na kalorie i substancje odżywcze może być różne w zależności od indywidualnych potrzeb. Przy stosowaniu każdej diety najlepiej postawić więc na zdrowy rozsądek.