FitnessSmutna wiadomość dla miłośników wina. Zastanów się, zanim sięgniesz po kieliszek

Smutna wiadomość dla miłośników wina. Zastanów się, zanim sięgniesz po kieliszek

Smutna wiadomość dla miłośników wina. Zastanów się, zanim sięgniesz po kieliszek
Źródło zdjęć: © 123RF
05.10.2018 10:36

Lampka czerwonego, wytrawnego wina do obiadu czy kolacji to samo zdrowie – przekonywali lekarze i naukowcy. Okazuje się, że to nie do końca prawda. Najnowsze badanie nie pozostawia wątpliwości, że codzienne picie wina wcale nie jest takie zdrowe.

Naukowcy z Washington School of Medicine dowiedli, że codzienne picie wina zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 20 procent. Wcześniejsze badania sugerowały, że wypijanie lampki czerwonego wina dziennie korzystnie wpływa na nasze zdrowie, zmniejsza ryzyko zakrzepicy i redukuje stres. Najnowsze badanie podważa tę tezę. Lekarze wykazali, że przy regularnym piciu wina jego dobroczynne właściwości zanikają.

"Spożywanie jednego lub dwóch drinków przez około cztery dni w tygodniu zdawało się chronić przed chorobami układu krążenia, ale codzienne picie wyeliminowało te korzyści" – wyjaśnia dr Sarah Hartz, jedna z autorek badania. "Jeśli mowa o ryzyku zachorowania na raka, każda ilość alkoholu jest szkodliwa" – dodaje.

Chociaż zgodnie z aktualnymi zaleceniami nie powinno się wypijać więcej niż 6 kieliszków wina (175 ml) tygodniowo, dietetyczka Tracy Parker z British Heart Foundation przestrzega przed spożywaniem takiej ilości alkoholu. Parker wyjaśniła w rozmowie z "The Independent", że 6 lampek to wciąż za dużo, by korzystać z prozdrowotnych właściwości wina.

Czy to oznacza, że miłośnicy wina powinni z niego zrezygnować? Niekoniecznie, jeśli będą pamiętali o "bezpiecznej dawce".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl