FitnessŚniadania bogate w białko zapobiegają tyciu nastolatków

Śniadania bogate w białko zapobiegają tyciu nastolatków

Śniadania bogate w białko zapobiegają tyciu nastolatków
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
27.08.2015 08:50, aktualizacja: 18.11.2015 18:09

Śniadania bogate w białko zapobiegają tyciu u nastolatków z nadwagą, poprawiają też metabolizm glukozy – wykazało badanie amerykańskich naukowców, które publikuje pismo “International Journal of Obesity”.

Śniadania bogate w białko zapobiegają tyciu u nastolatków z nadwagą, poprawiają też metabolizm glukozy – wykazało badanie amerykańskich naukowców, które publikuje pismo “International Journal of Obesity”.

Jak przypominają autorzy pracy, poprzednie badania wykazały, że w USA ok. 60 proc. młodych ludzi nawykowo nie jada śniadania nawet cztery razy w tygodniu.

Z badania HBSC, prowadzonego pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) m.in. w Polsce wynika, że w naszym kraju ok. 40 proc. nastolatków w wieku 11-15 lat nie jada śniadań przed wyjściem do szkoły. Tymczasem lekarze i dietetycy podkreślają, że regularne jedzenie śniadań zmniejsza ryzyko tycia, sprzyja kreatywności, koncentracji uwagi, a przez to – przyczynia się do lepszych wyników w nauce.

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri w Kolumbii (USA) pod kierunkiem dr Heather Leidy sprawdzali, czy zwiększenie zawartości białka w porannym posiłku może sprzyjać kontroli masy ciała i korzystnie wpłynąć na metabolizm u nastolatków z nadwagą. Swoje badanie przeprowadzili w grupie 28 zdrowych, ale ważących za dużo nastolatków niejadających śniadań 5-7 razy w tygodniu.

Podzielono ich na trzy grupy. Jedna przez 12 tygodni jadła codziennie wysokobiałkowe śniadanie (dostarczające 35 gram białka pochodzącego z jaj, produktów mlecznych oraz chudego mięsa), druga - śniadanie o standardowej zawartości białka (13 gram), a trzeciej pozwolono pomijać śniadania, tak jak dotychczas. Wartość kaloryczna każdego śniadania wynosiła 350 kcal. Przed rozpoczęciem badania i po jego zakończeniu naukowcy wykonali u każdej osoby 24-godzinny monitoring poziomu glukozy we krwi.

Wszyscy badani mieli codziennie zapisywać w dzienniczkach, co jedzą i piją, a także oceniać, jak silne uczucie głodu im towarzyszy. Na początku i po 12 tygodniach zważono ich i zmierzono zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie.

- Nastolatki z grupy, która jadała wysokobiałkowe śniadania, zaczęły spożywać co dzień o 400 kcal mniej i traciły masę tłuszczową, podczas gdy u młodych ludzi, którzy jadali śniadania o standardowej zawartości białka lub wciąż pomijali śniadania odnotowano przyrost tkanki tłuszczowej - komentuje dr Leidy.

W dodatku, u nastolatków, które jadły śniadania bogate w białko stwierdzono bardziej wyrównany poziom glukozy we krwi w ciągu dnia, w porównaniu z pozostałymi badanymi grupami. Dr Leidy przypomina, że duże wahania poziomu glukozy mają związek z podwyższonym ryzykiem cukrzycy typu 2, zwłaszcza u osób z nadwagą czy otyłością.

- Nawyki żywieniowe kształtują się u ludzi w wieku nastoletnim. Dlatego, jeśli jako nastolatki będziemy w stanie wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe, jak np. jedzenie śniadań, to prawdopodobnie będzie się to utrzymywać przez resztę naszego życia - podsumowuje dr Leidy.

Otyłość dopadła także polskich nastolatków

Polskie nastolatki niestety znalazły się w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych w Europie. Aż 29 proc. 11-latków ma nadwagę - informowała "Gazeta Wyborcza", powołując się na raport sieci badawczej HBSC wydany w maju przez europejskie biuro WHO.

Na badanych 39 krajów Europy i Ameryki Płn. grubsze są tylko 11-latki z USA, Grecji, Portugalii, Irlandii, Kanady i Hiszpanii.

Przyczyną jest głównie wysokie spożycie tzw. śmieciowego jedzenia. Należy pamiętać, że zaledwie w 30 procentach za otyłość dzieci odpowiedzialne są ich geny. Reszta to kwestia diety i nawyków żywieniowych, za które odpowiedzialni są rodzice.

(PAP)/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP