ModaSoda kalcynowana. Ekologiczny środek, który powinnaś mieć w domu

Soda kalcynowana. Ekologiczny środek, który powinnaś mieć w domu

Soda kalcynowana to produkt przyjazny środowisku i jednocześnie skuteczny. Bez trudu rozprawi się m.in. z plamami na ubraniach czy zakamienionymi urządzeniami.

Sodę można kupić lub zrobić w domu
Sodę można kupić lub zrobić w domu
Źródło zdjęć: © Getty Images

Na początku warto zaznaczyć, że soda kalcynowana to nie to samo co soda oczyszczona. Różnią się one składem chemicznym oraz właściwościami. Soda kalcynowana występuje w postaci białego proszku, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie – w przeciwieństwie do sody oczyszczonej.

Soda kalcynowana – jak zrobić?

Gotową sodę kalcynowaną można kupić w sklepach, ale również i przygotować samodzielnie w domu. Co ciekawe soda kalcynowana powstaje z sody oczyszczonej. Wysyp na blachę do pieczenia dwie szklanki sody oczyszczonej i włóż na godzinę do piekarnika ustawionego na temperaturę 200 stopni Celsjusza. Co kilkanaście minut przemieszaj łyżką proszek i gotowe.

Soda kalcynowana – zastosowanie

Soda kalcynowana cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ można zastąpić nią wiele chemicznych środków piorących i czyszczących. Sodą kalcynowaną można wybielić ubrania, usunąć plamy, zdezynfekować kuchnię i łazienkę, umyć szyby czy podłogi.

Soda kalcynowana – proszek do prania i środki czystości

Z sody kalcynowanej można łatwo przygotować naturalny proszek do prania. Wymieszaj sodę z płatkami mydlanymi i zamknij w szczelnym słoiku, a następnie dodawaj po dwie łyżki do każdego prania. Szybko zobaczysz, że twoje ubrania będą wyglądały na bardziej świeże i czystsze. Co ważne, soda kalcynowana nie uczula, dlatego może być używania do prania ubrań alergików czy małych dzieci.

Soda kalcynowana świetnie radzi sobie z żółtymi plamami na białych ubraniach. Wymieszaj sodę z odrobiną wody utlenionej, a następnie nałóż gęstą papkę na plamę i potrzyj np. szczoteczką do zębów. Po wyschnięciu wypierz ubranie w pralce.

Sodę kalcynowaną można wykorzystać również podczas sprzątania. Nanieś ją na zabrudzone miejsca w łazience czy kuchni, a następnie wyszoruj i spłucz wodą.

Dieta przy chorobie Hashimoto. Ekspert mówi, czego nie wolno jeść

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)