FitnessSpacer a odchudzanie - korzyści płynące z chodzenia

Spacer a odchudzanie - korzyści płynące z chodzenia

Spacer ma dobroczynny wpływ na zdrowie fizyczne oraz samopoczucie. Wystarczy 20 minut dziennie, aby w prosty i przyjemny sposób poprawić komfort życia i zapobiec powstaniu wielu chorób, szczególnie układów kostno-stawowego i sercowego. Jakie efekty przynosi spacerowanie?

Spacer a odchudzanie - korzyści płynące z chodzenia
Źródło zdjęć: © iStock.com | hedgehog94

17.11.2018 11:53

Spacer – ile dziennie?

Spacer powinniśmy zacząć od codziennych, spokojnych sesji, o ile pogoda na to pozwoli i poświęcić na nie minimum 20 minut. Przez pierwsze 15 minut starajmy się iść równomiernie, natomiast ostatnie 5 minut pozostawmy na spokojny spacer.

Kiedy organizm przyzwyczai się do wysiłku, po kilku dniach będziemy mogli zwiększyć długość spaceru. Nie potrzebujemy nic innego jak dobre towarzystwo, muzyka czy e-book oraz wygodny sportowy strój, obuwie oraz co ważne, butelka niegazowanej wody mineralnej.

Zalety płynące ze spaceru

Spacer, poza dobroczynnym wpływem na nasze samopoczucie czy poprawę sylwetki, zmniejsza ryzyko rozwoju szeregu chorób. Bardzo wiele osób decyduje się na tę formę ćwiczeń, gdyż są one proste, nie obciążające, co ma szczególne znaczenie dla osób z bólem stawów.

Dodatkowo spacer pozwala wprowadzić ruch jako formę ćwiczeń u osób starszych lub bez kondycji. Można traktować go jako rozgrzewkę lub wstęp do treningów biegowych.

Spacer a odchudzanie

Spacer już po kilku tygodniach powinien w sposób widoczny wpłynąć na spadek masy ciała oraz poprawę kondycji. Spacer jest bezpieczną formą treningu, ponieważ nie nadwyręża naszych stawów i kręgosłupa.

Coraz popularniejszy nordic walking może być alternatywną dla tradycyjnych spacerów. Taka forma polega na marszu z przystosowanymi do tego kijami. Dzięki niemu nie tylko wzmocnimy nasze mięśnie, ale też zrzucimy zbędne kilogramy.

Spacer środkiem na stres

Podczas spaceru uwalniana jest serotonina i endorfiny, czyli hormony szczęścia. W trakcie nawet niewielkiego wysiłku fizycznego hormony wpływają na nasz humor.

Dzięki spacerom organizm jest także lepiej dotleniony, co przekłada się na większy poziom energii. A nic nie jest lepszym sposobem na stres i nerwy niż dobry humor i wspaniałe samopoczucie.

Spacer na zdrowy sen

W trakcie spaceru zostaje uwolniona serotonina, która zwiększa produkcję melatoniny, regulującej sen. Im więcej spacerujemy, tym więcej serotoniny wydziela nasz organizm i więcej melatoniny produkuje. Dodatkowo przebywanie na świeżym powietrzu w czasie spaceru powoduje lepsze dotlenienie komórek i, co za tym idzie, zdrowy i spokojny sen.

Spacer na zdrowe serce

Regularne spacery wpływają na sprężystość tętnic, co pomaga utrzymać prawidłowy przepływ krwi oraz dobre ciśnienie krwi. Udowodniono, że spacery zapobiegają chorobom ciśnieniowym i sercowo-naczyniowym, wzmacniają układ krążenia oraz zmniejszają ryzyko zawału mięśnia sercowego. Już 30 minut spaceru dziennie wzmacnia serce i zmniejsza ryzyko zgonu o 35 proc.

Spacer a cukrzyca

Udowodniono, że mięśnie pracujące podczas spaceru powodują zmniejszenie poziomu glukozy we krwi oraz szybsze wykorzystanie insuliny. Osoby chorujące na cukrzycę powinny spacerować 15 minut dziennie po posiłkach. Ta forma ćwiczeń może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu cukrzycy nawet o 30 proc.

Spacer na pamięć i koncentrację

Spacer poprawia funkcje poznawcze, takie jak pamięć czy koncentracja, oraz wpływa na zdolności intelektualne i postrzeganie świata. Poprawienie przepływu krwi skutkuje lepszym dotlenieniem mózgu. Wpływa to na możliwość lepszego skupienia się czy szybszego wykonywania prac umysłowych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)