LudzieŚpisz w skarpetkach? Miej tego świadomość

Śpisz w skarpetkach? Miej tego świadomość

Kiedy przychodzi sezon jesienno-zimowy nietrudno, by zmarzły nam stopy. Aby zminimalizować uczucie zimna i uniknąć choroby wiele osób decyduje się na spanie w skarpetkach. Pytanie: czy to dobry pomysł?

Nie każde skarpetki lub podkolanówki nadają się do spania
Nie każde skarpetki lub podkolanówki nadają się do spania
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Z jednej strony, spanie w skarpetkach może przynieść wiele korzyści. Z drugiej - trzeba uważać, aby nie narobić sobie kłopotów ze zdrowiem. Niepokojącym sygnałem jest również sytuacja, kiedy śpimy w skarpetach, a nasze stopy wciąż marzną - wówczas jak najszybciej udajmy się do lekarza.

Spanie w skarpetach - wady i zalety

Zacznijmy od korzyści, jakie niesie ze sobą zakładanie skarpet do snu. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, w ten sposób szybko zagrzejemy zmarznięte stopy. Regulacja ciepłoty ciała sprawi, że szybciej zaśniemy, odprężymy się i rozluźnimy. Łatwiej też wejdziemy w fazę głębokiego snu, który jest bardzo potrzebny do tego, aby rankiem czuć się wyspanym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Decydując się na spanie w skarpetkach, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Nie wybierajmy zbyt obcisłych, za ciasnych egzemplarzy, ponieważ mogą one utrudniać krążenie krwi. Skarpetki do spania trzeba również często zmieniać - szczególnie, jeżeli mamy skłonność do grzybicy czy też infekcji bakteryjnych.

Decydujmy się na skarpetki z naturalnych tkanin - inaczej wcale nie będą aż tak dobrze ogrzewać, a stopy szybko zaczną się pocić, co również może doprowadzić do pojawienia się wspomnianych problemów skórnych.

Zimne stopy - kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli mimo spania w skarpetach nasze stopy nadal są zimne, koniecznie wybierzmy się do lekarza. Zimne stopy mogą być objawem m.in. anemii, przewlekłego stresu, depresji, niedoczynności tarczycy, zbyt niskiego ciśnienia, a także niedowagi czy też niewłaściwej diety.

Zimne stopy oraz dłonie zaliczamy też do sygnałów, jakie daje choroba Raynauda. Wówczas w wyniku nagłego spadku temperatury otoczenia, następuje ochłodzenie się skóry, która w jednym miejscu nagle blednie. Następnie staje się sina. Potem ciepła i zaczerwieniona, a ciało zaczyna drętwieć i boleć.

W przypadku podejrzenia jakichkolwiek problemów ze zdrowiem udajmy się do lekarza.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)