Nie możesz zasnąć? Lekarz zdradza prosty trik

Dr Myro Figura podzielił się na TikToku sposobem na to, co możemy zrobić, aby "zmusić" nasz organizm do snu. Jeżeli nie możemy zasnąć w ciągu 30 min. od położenia się do łóżka, lekarz sugeruje, by wykonać kilka prostych czynności.

Co zrobić, gdy nie możemy spać?
Co zrobić, gdy nie możemy spać?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

12.09.2024 | aktual.: 12.09.2024 15:38

Bezsenność to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Przerywany sen, trudności w zasypianiu czy wybudzanie się w środku nocy mogą znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Istnieje jednak kilka sposobów, które mogą pomóc w walce z tą dolegliwością. Jednym z nich podzielił się lekarz, dr Myro Figura.

Co zrobić, gdy nie możemy spać?

Dr Myro Figura podzielił się na swoim profilu na TikToku radą, co zrobić, gdy nie możemy zasnąć. Zdaniem lekarza, jeżeli nie zasnęliśmy do 30 min. od położenia się do łóżka, pomocne może być przejście do innego pokoju i zajęcie się czymś spokojnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Idź do innego pokoju i zrób coś "nudnego" przy słabym oświetleniu. Taką rzecz jak robienie na drutach, czytanie czy patrzenie przez okno. Musisz ponownie uruchomić wydzielanie melatoniny przez szyszynkę - powiedział.

Cierpisz na bezsenność? Nigdy tego nie rób

Dr Myro Figura odradził jednak jedną rzecz. Jeżeli cierpimy na bezsenność, nigdy nie powinniśmy sięgać po urządzenia, takie jak telefon czy laptop. Światło niebieskie może zakłócić produkcję melatoniny, która jest odpowiedzialna za regulację rytmu dobowego.

- Absolutnie żadnych ekranów. Laptop i telefon emitują niebieskie światło, które przerywa ten cykl - ostrzegł lekarz.

W przypadku bezsenności lub wybudzenia się warto spróbować także technik relaksacyjnych. Ćwiczenia polegające na napinaniu i rozluźnianiu mięśni oraz miarowe oddechy mogą obniżyć napięcie i wspomóc zaśnięcie.

Oto prosty sposób na relaksację:

  1. Zamknij oczy.
  2. Napinaj mięśnie po kolei, zaczynając od stóp, a kończąc na głowie i twarzy.
  3. Utrzymuj napięcie w mięśniach przez pięć sekund.
  4. Zwróć uwagę na głębokie, miarowe oddechy.

Techniki te mogą wydawać się dla niektórych osób błahe. Ich skuteczność w obniżaniu napięcia i wspomaganiu snu została jednak podparta wieloma badaniami.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)