Trwa ładowanie...

Sposób na impotencję - zastrzyk ze szpiku

Portugalscy naukowcy wdrażają niekonwencjonalną metodę walki z impotencją. Twierdzą, że leczenie dysfunkcji erekcyjnej jest możliwe dzięki wszczepianiu komórek szpiku kostnego do obumarłych naczyń krwionośnych penisa.

Sposób na impotencję - zastrzyk ze szpikuŹródło: Thinkstockphotos
d3vswcc
d3vswcc

Portugalscy naukowcy wdrażają niekonwencjonalną metodę walki z impotencją. Twierdzą, że leczenie dysfunkcji erekcyjnej jest możliwe dzięki wszczepianiu komórek szpiku kostnego do obumarłych naczyń krwionośnych penisa. Jak poinformowała agencja Lusa, doświadczenia prowadzone przez uczonych z Wydziału Medycyny na uniwersytecie w Porto są badaniami pionierskimi.

„Realizowane są one we współpracy z Instytutem Biologii Molekularnej z Porto oraz wspierane finansowo przez Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Seksualnej kwotą w wysokości 30 tys. euro” - ujawniła Lusa.

Kuracja rozwijana przez Portugalczyków polega na wszczepianiu komórek szpiku kostnego do naczyń krwionośnych osób cierpiących na impotencję lub posiadających jej pierwsze objawy. Według naukowców, schorzenie to można będzie leczyć w niedługiej przyszłości nowatorską metodą także w „bardzo poważnych przypadkach”.

Zespół portugalskich badaczy testuje w pierwszej kolejności nową metodę leczenia impotencji na pacjentach cierpiących na cukrzycę.
„Choroba ta w znacznym stopniu przyczynia się do dysfunkcji erekcyjnej u mężczyzn. Naczynia krwionośne ich penisa obumierają szybciej niż u osób zdrowych. Tymczasem niektóre komórki szpiku kostnego mogą pomóc w ich regeneracji” - powiedziała dr Carla Costa z zespołu badawczego.

d3vswcc

Uczeni z uniwersytetu w Porto zamierzają w trakcie badań sprawdzić też jak odbudowujące się na bazie szpiku kostnego naczynia krwionośne penisa reagują na poszczególne środki farmakologiczne podnoszące potencję.

Impotencja jest coraz powszechniejsza u mężczyzn powyżej 50 roku życia. W przypadku diabetyków pojawia się ona wcześniej. Szacuje się, że zaburzenia erekcji ma około 50 proc. pacjentów chorych na cukrzycę.

(PAP/ma)

d3vswcc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vswcc