LudzieOgrodnicy mówią o pladze. Ratują się prostym opryskiem

Ogrodnicy mówią o pladze. Ratują się prostym opryskiem

Rolnicy i ogrodnicy z całej Polski mówią o "pladze" ogórkowej. W tym roku warzywa te są atakowane przez choroby grzybowe. Wszystkiemu winna jest pogoda, która w tym roku stwarza korzystne warunki do ich rozwoju. W jaki sposób ocalić warzywa? Pomóc ma domowy oprysk.

Jak uratować ogórki przed "plagą" chorób grzybowych?
Jak uratować ogórki przed "plagą" chorób grzybowych?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Maksim Mironov

- Sadzonka robi się żółta, zamiera i owoc już nie rośnie. Trzy dni i koniec - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską jeden z plantatorów ogórków. Główny specjalista ds. warzywnictwa w LODR w Końskowoli wyjawił, że pojawiające się choroby grzybowe "zawdzięczamy" pogodzie.

- Jeżeli jest tak jak teraz: rano i wieczorem rosy, mgły, opady od czasu do czasu, a w ciągu dnia wysokie temperatury, to są świetne warunki sprzyjające rozwijaniu się chorób takich jak mączniak rzekomy - tłumaczył Karol Kłopot.

W jaki sposób wspomóc sadzonki ogórków w tym trudnym czasie? Odpowiedzią na bolączki ma być oprysk przygotowany w domowych warunkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcesz ocalić ogórki? Przygotuj domowy oprysk

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele produktów, które obiecują chronić nasze warzywa przed chorobami grzybowymi. Jeżeli jednak wolimy spróbować zacząć od bardziej naturalnych metod, postawmy na domowy oprysk z... czosnku.

Składniki:

  • dwa litry wody;
  • dwie łyżeczki oleju roślinnego;
  • cztery-sześć główek czosnku;
  • opcjonalnie: kilka kropel płynu do mycia naczyń, który zadziała jak emulgator.


Proces zaczynamy od obrania czosnku i zmielenia ząbków na gładką masę. Wówczas powstałą pastę mieszamy z wodą. Do powstałej substancji dodajemy olej roślinny oraz płyn do mycia naczyń i ponownie wszystko mieszamy. Powstałą substancję odstawiamy na noc.

Następnego dnia przecedzamy wszystko przez sito. Płyn przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Ogórki spryskujemy dokładnie, uważnie oglądając liście z wierzchu i spodu. Proces należy wykonać wcześnie rano albo po południu.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)