Spróbuj policzyć bez kalkulatora. Uważaj, bo łatwo o błąd

Rozwiąż to równanie bez użycia kalkulatora
Rozwiąż to równanie bez użycia kalkulatora
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

27.05.2024 14:56, aktual.: 27.05.2024 19:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poradzisz sobie z matematyczną zagadką, która pozwoli sprawdzić, czy pamiętasz kolejność wykonywania działań? Spróbuj rozwiązać to równianie bez wyciągania kalkulatora.

Miłośnicy łamigłówek traktują ich rozwiązywanie jako rozrywkę, sposób oderwania się od codziennych obowiązków. Regularne pochylanie się nad takimi zagadkami sprawia, że w pewnym momencie można je rozwiązywać bardzo szybko, znając już pewne wzory oraz techniki radzenia sobie z poszczególnymi problemami.

Co w przypadku zagadek matematycznych? Tu często musimy pamiętać o kolejności wykonywania działań. Wówczas wiele równań wykonamy bez użycia kalkulatora. Sprawdź, czy poradzisz sobie z poniższym zadaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niby proste, a łatwo o błąd

Matematyka często zwana jest królową nauk. Jeśli sięgniemy pamięcią do lat szkolnych, z pewnością część uczniów kochała ten przedmiot, a druga nienawidziła. Czasem jednak po latach wracamy do matematycznych łamigłówek, aby skupić myśli na jednym zadaniu i choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków.

Aby szybko rozwiązać równanie, wróć pamięcią do czasu szkoły podstawowej. Wówczas bowiem na lekcjach matematyki zaznajomiliśmy się z kolejnością wykonywania działań. Przypominamy, że odpowiednia kolejność to: działania w nawiasach, potęgowanie, mnożenie, dzielenie, dodawanie i odejmowanie. Pamiętajmy też, że w przypadku mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania stosujemy zasadę "od lewej do prawej". Mając to na uwadze, przyjrzyj się poniższemu działaniu:

9 x 4 : 4 x 9 = ?

Wiele osób uważa, że prawidłową odpowiedzią jest liczba 1. To błąd! Wynik 1 otrzymamy, najpierw wykonując działania mnożenia, a potem dzielenia powstałych liczb. Jak wykonać zadanie prawidłowo? Stosujemy w tym przypadku metodę "od lewej do prawej", czyli w tym przypadku: mnożenie, dzielenie, mnożenie. Wtedy powinna nam wyjść liczba 81.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także