Spryskaj, gdy zauważysz na liściach. To ostatni moment

Wciornastki to niewielkie szkodniki, które zwane są czasem "przecinkami". Żywią się tkanką i sokami domowych roślin, przez co prowadzą do ich szybkiego zniszczenia. Na szczęście istnieją bardzo proste sposoby, dzięki którym możemy pozbyć się tych owadów.

Wciornastki mogą doprowadzić do szybkiego zniszczenia rośliny
Wciornastki mogą doprowadzić do szybkiego zniszczenia rośliny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Wciornastki są drobnymi owadami, niemal niewidocznymi gołym okiem, które często atakują nasze domowe rośliny. Są nazywane czasem "przecinkami" z powodu swojego niewielkiego rozmiaru i charakterystycznego, kreseczkowatego kształtu. Mają kłująco-ssący aparat gębowy, którym pobierają sole mineralne i tkankę rośliny, przez co w szybki sposób mogą doprowadzić do dużych zniszczeń kwiatu.

Jak poznać wciornastki? Wykonaj prosty test

Wciornastki powodują szereg zmian na zaatakowanej roślinie. Należy przyjrzeć się liściom, na którym pojawiają się jasne, drobne plamki, ale także poważniejsze zmiany chorobowe, takie jak skorkowacenie czy ciemne plamy na liściach. Poza tym roślina ewidentnie wygląda słabiej, liście zwijają się i tracą na atrakcyjności. Często też na liściach pojawiają się czarne kropki - są to odchody owadów.

Jak rozpoznać wciornastki, jeśli nie mamy pewności? Można wykonać bardzo prosty test na ich obecność. Wystarczy podłożyć pod liście lub kwiaty białą kartkę papieru i potrząsnąć rośliną. Jeśli roślina jest zaatakowana szkodnikiem, po chwili na kartce pojawią się szybko poruszające się "przecinki" o wielkości około milimetra, w brązowym albo czarnym kolorze.

Domowe sposoby na wciornastki. Przygotuj ten roztwór

Jak walczyć z wciornastkiem? Oczywiście można posłużyć się tutaj specjalnymi preparatami owadobójczymi, takimi jak koncentraty w sprayu albo pałeczki nawozowo-owadobójcze. Pomogą też pożyteczne roztocza, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych.

Domowy sposób na wciornastki również powinien się sprawdzić. Warto spryskiwać roślinę wodą z alkoholem – to powinno pomóc w pozbyciu się szkodników. Skuteczne będzie także regularne przemywanie spodu liści rośliny wodą z mydłem. Świetnie sprawdzi się też wywar z czosnku i pokrzywy. Aby go przygotować, należy wymieszać pół kilograma świeżej pokrzywy oraz 150 g świeżego czosnku przeciśniętego przez praskę, a następnie zalać dwoma litrami ciepłej wody. Przygotowany roztwór odstawiamy na noc, a potem spryskujemy co kilka dni zaatakowaną roślinę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Jak prawidłowo podlewać rośliny? Wiele osób robi to źle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)