Srebro koloidalne - właściwości, dawkowanie i skutki uboczne
Srebro koloidalne dotychczas znane było jako środek wykorzystywany w farmaceutyce, okulistyce czy dermatologii. Jednak w ostatnich latach srebro koloidalne zyskuje popularność w dietetyce. Jakie właściwości posiada srebro koloidalne i czy jego stosowanie wywołuje skutki uboczne?
29.08.2018 21:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest srebro koloidalne?
Srebro koloidalne to preparat, który składa się z wymieszanych mikroskopijnych cząsteczek srebra i wody destylowanej. Koloidalna forma mieszaniny powoduje, że srebro jest łatwo przyswajalne przez organizm. Srebro koloidalne można kupić nie tylko w aptekach, ale także w sklepach ze zdrową żywnością, ponieważ traktowane jest jako środek, który wspomaga walkę z różnymi schorzeniami. Popularność srebra koloidalnego to nie jest wymysł naszych czasów. Preparat ten stosowano dużo wcześniej, a największą sławą cieszył się na przełomie XIX i XX wieku. Srebro koloidalne było wykorzystywane do leczenia antybiotykowego, ponieważ cechowały go właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.
Srebro koloidalne - właściwości lecznicze
Srebro koloidalne przyjmowane jest zazwyczaj jako suplement diety. Wymienia się jego różnorodne właściwości lecznicze i prozdrowotne. Przede wszystkim srebro koloidalne jest stosowane w walce z grzybami, wirusami i bakteriami. Ponadto znane są jego właściwości minimalizowania objawów zakażenia dróg moczowych czy zatruć pokarmowych. Suplementacja srebra koloidalnego przyspiesza regenerację tkanek, poprawia odporność organizmu, a także wspomaga leczenie trądziku, infekcji uszu i oczu oraz łagodzi ból mięśni i stawów. Srebro koloidalne przyjmują również osoby, które mają problemy z trawieniem. Srebro zwalcza problemy żołądkowe i przyspiesza proces trawienia, dlatego na suplementację decydują się osoby w trakcie odchudzania.
Jak dawkować srebro koloidalne?
Dawkowanie srebra koloidalnego zależne jest od kondycji organizmu. Profilaktycznie zaleca się przyjmowanie jednej łyżeczki srebra koloidalnego na dzień. Natomiast w stanach chorobowych dawkę można zwiększyć nawet do czterech łyżeczek dziennie. Należy jednak pamiętać, że srebra koloidalnego nie powinno się przyjmować w trybie ciągłym dłużej niż przez dwa miesiące. Ponadto przyjmowanie srebra koloidalnego wcześniej powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Stosowanie srebra koloidalnego w nadmiarze może być toksyczne. Jednak negatywne skutki nie powinny się pojawić, jeśli dziennie nie zostanie przekroczona dawka 0,014 mg srebra na kilogram masy ciała. Dodatkowo srebro koloidalne z powodzeniem można stosować do płukania jamy ustnej oraz higieny intymnej. Takie zastosowanie raczej wyklucza możliwość przedawkowania srebra koloidalnego.
Cena srebra koloidalnego
Cena srebra koloidalnego waha się w przedziale od 70 do 100 złotych za 250 mililitrów. Przy wyborze preparatu warto kierować się wysoką jakością srebra. Takie preparaty zazwyczaj są dostępne w aptekach lub renomowanych sklepach ze zdrową żywnością. Tylko sprawdzony preparat daje gwarancję nieszkodliwości dla zdrowia. Nanocząsteczki metalicznego, niejonowego srebra, które mają kulisty kształt nie odkładają się w organizmie, a dodatkowo idealnie wnikają do wnętrza bakterii.
Skutki uboczne stosowania srebra koloidalnego
Srebro koloidalne ma swoich zwolenników i przeciwników. Krytycy leczniczych właściwości srebra koloidalnego powołują się na brak rzetelnych badań dotyczących jego wpływu na zdrowie. Głównym, znanym skutkiem ubocznym nadmiernego stosowania srebra koloidalnego jest tak zwana srebrzyca. której objawami są szarzejąca skóra oraz zmiany na paznokciach i dziąsłach. Powodem przebarwień jest kumulowanie się srebra w gałkach ocznych, jamie ustnej, na paznokciach czy na skórze. Dodatkowo długotrwałe stosowanie srebra koloidalnego może doprowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby czy zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego.