GwiazdyStarość równa się spokój i równowaga

Starość równa się spokój i równowaga

Z wiekiem stajemy się bardziej zrównoważeni i lepiej rozwiązujemy bardziej skomplikowane problemy emocjonalne - twierdzi psycholog Laura Carstensen.

Starość równa się spokój i równowaga
Źródło zdjęć: © Thinkstock

02.11.2010 | aktual.: 03.11.2010 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z wiekiem stajemy się bardziej zrównoważeni i lepiej rozwiązujemy bardziej skomplikowane problemy emocjonalne - twierdzi psycholog Laura Carstensen.
Do tej pory wszystkich niepokoił fakt, że społeczeństwa postindustrialne z dnia na dzień stają się coraz starsze. To prawda, że prognozy jasno wskazują, że w krajach, takich jak Stany Zjednoczone, w ciągu 20 lat będzie więcej osób powyżej 60 roku życia niż poniżej 15.

Naukowcy twierdzą jednak, że najwyższa pora uwolnić się od stereotypu "zrzędliwego starego człowieka", z którym wiążą się same kłopoty, bowiem starość okazuje się posiadać również zalety.
Badania przeprowadzone przez specjalistów ze Stanford University wskazują na pozytywne aspekty starzenia się, między innymi fakt, że z wiekiem ludzie stają się bardziej stabilni emocjonalnie. Według naukowców przekłada się to na dłuższe życie i zwiększoną produktywność, co według Laury Carstensen zapewni więcej korzyści niż problemów.

Od 1993 do 2005 roku naukowcy przebadali 180 Amerykanów w wieku od 18 do 94 lat. Z czasem część uczestników badania umarła, a część wyrosła ze swojej grupy wiekowej, dlatego obserwacja dodatkowych osób została wzięta pod uwagę.

Z biegiem lat, starsi uczestnicy badania wykazywali mniej negatywnych, a więcej pozytywnych emocji.
- Gdy ludzie starzeją się, zaczynają być bardziej świadomi śmiertelności. Dlatego, gdy widzą lub doświadczają cudownych rzeczy, często uświadamiają sobie, jak kruche jest życie i jak nieuchronnie zmierza ku końcowi. Jest to pozytywny aspekt, ponieważ sygnalizuje silne zdrowie emocjonalne i równowagę - twierdzi Laura Carstensen.

Nastolatki i młodzi ludzie doświadczają więcej frustracji, lęków i rozczarowań z powodu wyników egzaminów, kariery i prób znalezienia partnera życiowego. Osoby starsze natomiast mają już zazwyczaj poukładane życie, dlatego są wolni od tego typu zmartwień.

Źródło artykułu:PAP
emocjestarośćświadomość
Komentarze (2)