Statystyki przerażają. Tyle zwierząt umiera przez fajerwerki w sylwestra
Dobra zabawa w sylwestra? Tak, ale bez puszczania fajerwerków, na które negatywnie reagują nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Każdego roku, w każdym kraju, po zabawach sylwestrowych odnotowuje się tysiące martwych zwierząt. Jedne umierają w wyniku zawałów, inne - poprzez trafienie m.in. fajerwerkiem.
30.12.2022 | aktual.: 30.12.2022 13:41
"Nie strzelam w sylwestra" - to hasło, które towarzyszy nam już od kilku lat przed zbliżającym się zakończeniem roku. Dla jednych - szczęśliwym. Dla innych jednak - zabójczym. Dlaczego? Statystyki dotyczące liczb martwych zwierząt po zabawach sylwestrowych i puszczaniu fajerwerków przerażają. Każdego roku są ich tysiące.
50 tys. zwierząt umiera w sylwestra
Choć w Polsce oficjalnych statystyk na ten temat jeszcze nie ma, wiadomo, jak wygląda to w innych krajach europejskich. Katarzyna Biernacka ze Stowarzyszenia "Empatia" powiedziała kilka lat temu w rozmowie z Polskim Radiem, że m.in. we Włoszech każdego roku w sylwestra umiera ok. 50 tys. zwierząt. Przyczyny ich śmierci się najróżniejsze.
- To kwestia zawału serca bądź tego typu ataków. Sporo zwierząt ucieka, urywa się ze smyczy opiekunom, ucieka gdzieś na oślep i często wpada pod samochód - mówiła.- Dzikie zwierzęta również cierpią z powodu naszej beztroski i egoizmu - dodała także.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak chronić zwierzęta domowe w sylwestra?
Ekspert w dziedzinie behawioryzmu zwierząt, Andrzej Kinteh-Kłosiński, uważa, że istnieje kilka sposób na to, jak uchronić, ale też zahartować zwierzęta domowe przed wybuchami i strzałami. Wiele z nich można wprowadzić znacznie wcześniej, jeszcze przed sylwestrem. Wpływ mają bowiem kwestie, takie jak właściwa dieta i zdrowie zwierzęcia.
Według Andrzeja Kinteha-Kłosińskiego kluczowe są:
- geny,
- wczesna socjalizacja,
- właściwa dieta,
- zdrowie,
- oparcie w więzi z opiekunem,
- dobre doświadczeń, które uodparniają na lęk,
- odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie,
- wypracowanie sposobów na złagodzenie lęków u zwierzęcia.
Zobacz także
Jeżeli zauważamy, że zwierzę często się boi lub zmaga z lękami, nie tylko w przypadku strzałów fajerwerkami, możemy:
- zaangażować go w ulubione aktywności na niskim poziomie pobudzenia, np. żucie,
- zapewnić równowagę emocjonalną poprzez aktywność np. wspólną zabawę,
- zapewnić komfort psychiczny i emocjonalny poprzez dotyk, przytulenie,
- zamaskować dźwięki z otoczenia np. muzyką.
Warto skonsultować się także z weterynarzem, który może przepisać zwierzęciu suplementy diety lub specjalne leki - przeciwlękowe bądź przeciwdepresyjne (jeśli zachodzi taka potrzeba).
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.