Trwa ładowanie...

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma związek z ryzykiem guza mózgu

Młode kobiety stosujące przez co najmniej pięć lat antykoncepcję hormonalną mają podwyższone ryzyko zachorowania na guza mózgu

Share
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma związek z ryzykiem guza mózguŹródło: 123RF
d38acqi

Młode kobiety stosujące przez co najmniej pięć lat antykoncepcję hormonalną mają podwyższone ryzyko zachorowania na guza mózgu - glejaka. Tak wynika z pracy, którą publikuje pismo „British Journal of Clinical Pharmacology”.

Glejaki są rzadkimi nowotworami mózgu o różnym stopniu złośliwości. Wciąż niewiele wiadomo na temat przyczyn ich rozwoju. Pojawiają się jednak dowody, że pewną rolę mogą tu odgrywać żeńskie hormony płciowe.

Z części badań wynika, że stymulują one wzrost części nowotworów mózgu. Z kolei inne prace dowodzą, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może obniżać ryzyko guza mózgu u kobiet z niektórych grup wiekowych.

W ocenie autorów najnowszej pracy - naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii w Odense - problemem jest to, że większość tych badań była prowadzona na paniach w wieku pomenopauzalnym, a informacji na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej dostarczały same pacjentki.

d38acqi

Duńscy badacze na podstawie rejestrów narodowych zidentyfikowali wszystkie kobiety w kraju w wieku 15-49 lat, u których między 2000 a 2009 rokiem zdiagnozowano glejaka. Łącznie było to 317 osób. Dla porównania dobrano grupę 2126 zdrowych kobiet w podobnym wieku. Informacje na temat stosowanej antykoncepcji hormonalnej zebrano na podstawie wystawianych przez lekarzy recept.

Kobiety, które kiedykolwiek stosowały hormonalną antykoncepcję, miały o 50 proc. wyższe ryzyko glejaka, a gdy stosowały ją co najmniej dziewięć lat, ryzyko było wyższe o 90 proc.

Najsilniejszą zależność stwierdzono dla środków antykoncepcyjnych zawierających jedynie progestageny (odpowiedniki progesteronu). W przypadku wieloletniego ich stosowania ryzyko zachorowania na glejaka rosło o 140 proc. (ponad dwukrotnie), a gdy była to jedyna metoda stosowana długotrwale – nawet o ponad 300 proc.

Kierujący badaniami dr David Gaist podkreśla, że wyniki tej analizy należy interpretować z dużą ostrożnością. Badanie nie rozstrzyga bowiem, że związek między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej a wyższym ryzykiem glejaka ma charakter przyczynowo-skutkowy.

d38acqi

Glejak jest bardzo rzadkim nowotworem. W populacji duńskich kobiet w wieku reprodukcyjnym w ciągu roku zachoruje na niego 5 pań na 100 tys.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce wszystkie guzy mózgu stanowią 2 proc. zachorowań na nowotwory złośliwe.

- Z innych badań wynika, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może przyczyniać się do niewielkiego wzrostu ryzyka niektórych innych nowotworów złośliwych – raka piersi, szyjki macicy i wątroby.

(PAP), jjj/ krf

d38acqi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38acqi
d38acqi