"Stosowanie jest niemoralne". Napisał list do wszystkich wiernych

"Stosowanie jest niemoralne". Napisał list do wszystkich wiernych

Arcybiskup Gądecki krytykuje tabletkę "dzień po"
Arcybiskup Gądecki krytykuje tabletkę "dzień po"
Źródło zdjęć: © East News | Lukasz Gdak
25.02.2024 10:57, aktualizacja: 25.02.2024 15:42

Arcybiskup Stanisław Gądecki skierował do wiernych list z okazji Wielkiego Postu. Nie ograniczył się do refleksji bardziej ogólnej natury - hierarcha potępił w nim pigułki "dzień po".

Arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił się do wiernych z przypomnieniem, jakie znaczenie dla katolików ma Wielki Post. Duchowny nie powstrzymał się jednak od publicystyki. Skrytykował dostępność tabletki "dzień po" dla osób od 15. roku życia. "Z punktu widzenia etycznego stosowanie takich środków jest niemoralne" - napisał w liście czytanym w kościołach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Zagrożone jest ich życie"

Arcybiskup Gądecki podkreślił, że Wielki Post zawsze łączy się z miłością bliźniego. Według duchownego w tym roku ma to wyjątkowe znaczenie.

"Tegoroczny domaga się w sposób szczególniejszy zwrócenia naszej uwagi na tych spośród bliźnich, którzy są w największej potrzebie, bo zagrożone jest ich życie, a sami nie mogą się bronić" - tłumaczył.

W tym samym liście Gądecki stwierdził, że "z punktu widzenia etycznego stosowanie takich środków jest niemoralne, gdyż zawiera w sobie akceptację zniszczenia życia konkretnej osoby".

Wspomnijmy, że głos w sprawie pigułki "dzień po" zabrał niedawno Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych (część Episkopatu), podkreślając, że ma poważne zastrzeżenia. Według ekspertów Episkopatu preparaty działają wczesnoporonne. Podkreślmy, że lekarze zajmują odmienne stanowisko.

Uderza w demokrację?

Odwołując się do tabletki "dzień po" arcybiskup podkreślił, że choć w państwie demokratycznym to większość podejmuje decyzje, nie zawsze są one właściwe.

"Nie oznacza to jednak, że racja jest po stronie większości, a jedynie, że mniejszość nie potrafiła znaleźć wystarczająco przekonujących argumentów, aby stać się większością" - przekonywał.

Duchowny jest zdania, że "racja etyczna często jest po stronie mniejszości". W swojej wypowiedzi nawiązał do Sokratesa.

"O racji nie decyduje liczba zwolenników danego poglądu. Racja, przede wszystkim racja etyczna, często jest po stronie mniejszości. Niekiedy zaś, o czym przypomina postać Sokratesa, po stronie pojedynczego człowieka o dobrze uformowanym sumieniu" - skwitował.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP