Blisko ludziStrajki kobiet ws. aborcji. Aktorka Haley Bennett stanęła w obronie Polek

Strajki kobiet ws. aborcji. Aktorka Haley Bennett stanęła w obronie Polek

Haley Bennett
Haley Bennett
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Błaszkiewicz

27.10.2020 13:54, aktual.: 01.03.2022 14:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O protestach Polek dowiedział się już cały świat. W momencie, gdy trwa dyskusja nad wyrokiem TK ws. aborcji z przyczyn embrio-patologicznych, swoje zdanie wyrażają znane kobiety. Po m.in. Ninie Kiri głos zabrała aktorka Haley Bennett.

Bennett wystąpiła niedawno w filmie "Niedosyt" – gra tam kobietę, która zachodzi w niechcianą ciążę i zaczyna połykać różnego rodzaju przedmioty (m.in. pinezki). Mąż i najbliższa rodzina nie rozumieją, dlaczego to robi. Bohaterka grana przez Amerykankę chce w ten sposób uwolnić się od oczekiwań innych i się wyemancypować. Polski producent obrazu w odpowiedzi na działania Trybunału Konstytucyjnego opublikował takie oświadczenie:

"Zaledwie miesiąc temu wprowadziliśmy do polskich kin 'Niedosyt' - film o młodej kobiecie traktowanej przez męża i rodzinę jako trofeum i chodzący inkubator, która powoli odnajduje siłę, by uwolnić się od patriarchalnego ucisku. Choć film powstał na podstawie historii babci reżysera Carla Mirabelli-Davisa, która przeszło pół wieku temu doświadczyła podobnej opresji, dziś wydaje się ona boleśnie aktualna".

 Strajki Polek – Haley Bennett reaguje

 Haley Bennett dodała do tego swój komentarz. "Prawa kobiet są naruszane na każdym kroku. Jestem zszokowany decyzjami podejmowanymi przez rządy na całym świecie, które uniemożliwiają kobietom wybór tego, co zrobić z NASZYMI ciałami i naszą przyszłością. 'Niedosyt', film, który wyprodukowałam i zagrałam w tym roku, to tylko jeden z przykładów walki kobiet z uciskiem i zniewoleniem przez siły patriarchalne. Musimy użyć naszego głosu, naszej kreatywności i mocy, aby wznieść się ponad to zło, które zagraża naszej wolności i autonomii ciała" – napisała przejęta aktorka.

Podkreśliła, że nie chodzi o politykę, ale o fundamentalne prawa człowieka. Wraz ze swoją grupą producencką wyraziła wsparcie ludziom, którzy od kilku dni wychodzą na ulicę, wyrażając swoją dezaprobatę orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Bennett jest znaną aktorką - w swojej karierze występowała u boku takich osób, jak Hugh Grant, Drew Barrymore ("Prosto w serce") czy Emily Blunt ("Dziewczyna z pociągu"). Prywatnie jest partnerką reżysera Joe Wrighta ("Duma i Uprzedzenie", "Pokuta", "Hanna").

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także