Trwa ładowanie...

Stres utrudnia odchudzanie

Zmiana stylu życia towarzysząca odchudzaniu wywołuje stres, który może utrudniać zrzucenie zbędnych kilogramów – wynika z badań opublikowanych na łamach „Journal of Exercise Physiology”.
Share
Stres utrudnia odchudzanie
Źródło: 123RF
d3sgs6n

Zmiana stylu życia towarzysząca odchudzaniu wywołuje stres, który może utrudniać zrzucenie zbędnych kilogramów – wynika z badań opublikowanych na łamach „Journal of Exercise Physiology”. Badacze z Uniwersytetu w Stavanger (Norwegia) już wiedzą, dlaczego odchudzanie się nie zawsze jest skuteczne.

Okazuje się, że zabiegi odchudzające, które obejmują przestrzeganie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej, powodują wzrost poziomu kortyzolu w organizmie, co osłabia efekty starań.

W niniejszym badaniu wzięły udział osoby o wskaźniku masy ciała powyżej 35, czyli borykające się z problemem otyłości klinicznej. Naukowcy zaprosili je do udziału w programie odchudzającym. Przez 22 tygodnie badani ćwiczyli, zdrowo się odżywiali i uczestniczyli w seminariach tematycznych.

d3sgs6n

Jednak stosowanie się do zaleceń specjalistów nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Owszem, osoby badane zrzuciły kilka kilogramów, ale nie tyle, ile powinny, jeśli wziąć pod uwagę intensywność wysiłku fizycznego i ilość ograniczanych kalorii.

Badacze stwierdzili, że winę za nieefektywne odchudzanie ponosi stres. Zaobserwowali, iż podczas trwania programu u badanych wzrósł poziom kortyzolu – hormonu stresu, a już wcześniejsze badania sugerowały, że jest to czynnik utrudniający uzyskanie szczupłej sylwetki. Co więcej, wysoki poziom stresu utrzymywał się u badanych przez kolejne pół roku.

„Często mówi się, że otyli ludzie powinni zmienić sposób odżywiania się i ćwiczyć, aby stracić na wadze. Jednak muszą oni poradzić sobie także ze stresem” – mówi Brynjar Foss, współautor badania.

Naukowcy podkreślają, że pomimo trudności w odchudzaniu, nie powinno się rezygnować z ćwiczeń.
„Aktywność fizyczna umożliwia utrzymanie dobrego stanu zdrowia nawet u osób z nadwagą” – komentuje Martha Loland, fizjoterapeutka z Uniwersytetu w Stavanger.

(PAP), ooo/ krf/

POLECAMY:

* Niscy mężczyźni żyją dłużej*

* Eksperci: otyłość głównym powodem chrapania*

* Wysoki poziom cholesterolu sprzyja rakowi*

Jak skutecznie poradzić sobie z depresją?

d3sgs6n

Podziel się opinią

Share
d3sgs6n
d3sgs6n