Światło czyni cuda
Pokój, który ma być zaadaptowany na pokój dzienny, gościnny ma ok.5 m długości i niecałe 3 m szerokości. Jest długi, ale wąski. Problemem jest również jedno okno, które znajduje się na ścianie krótszej w samym rogu. Do pokoju dochodzi zatem mało światła, a możliwości wybicia drugiego okna nie ma. Pytanie dotyczy zatem oświetlenia.
"Pokój, który ma być zaadaptowany na pokój dzienny, gościnny ma ok.5 m długości i niecałe 3 m szerokości. Jest długi, ale wąski. Problemem jest również jedno okno, które znajduje się na ścianie krótszej w samym rogu. Do pokoju dochodzi zatem mało światła, a możliwości wybicia drugiego okna nie ma. Pytanie dotyczy zatem oświetlenia, które można by było zastosować i odpowiednio umieścić, by uzyskać efekt jaśniejszego pomieszczenia. Chciałabym pomalować pokój na słoneczny kolor. Czy to będzie dobry pomysł?"
Światło to bardzo wdzięczny temat, często niedoceniany w aranżacji wnętrz. Na rysunku (rys. 1 – J. Rzepińska) przedstawiam układ mebli, który byłby w tej sytuacji najbardziej korzystny. Po lewej stronie, przy oknie postawiłabym szafki i stolik RTV, naprzeciwko – zestaw wypoczynkowy, może być taki jak na rysunku albo sofa i dwa fotele. Po prawej stronie od wejścia za drzwiami – dwa podświetlone regały.
Oprócz tego sugerowane punkty świetlne, które poniżej omawiam. Do każdego symbolu zamieszczam fotkę z przykładem (oczywiście nie jedynym) takiego typu oświetlenia. Przy okazji mają Państwo okazję zapoznać się z ciekawymi wzorniczo nowościami ze świata oświetlenia. Oczywiście ryzykowne byłoby umieszczenie wszystkich tych lamp w jednym pomieszczeniu, lepiej wtedy trzymać się jednolitego stylu.
- A – Lampa stojąca za sofą, tworząca nastrój.
- B – Lampy wiszące, dwa plafony lub plafon nad przejściem, a nad stołem – lampa wisząca – oczywiście z jednej serii.
- C – Lampki stojące, tworzące nastrój, o niewielkim natężeniu światła, natomiast fantastycznie dodające klimatu, niskie i wysokie.
- D – Lampka za telewizorem lub kinkiet. Dla zwiększenia komfortu oglądania i zdrowia oczu.
- E – Oświetlenie wnętrz regałów. Dodające wygody w użytkowaniu i doświetlające ciemny kat za drzwiami.
- F - Lampa stojąca do czytania – zwieszająca się nad sofą – po prostu przydatna.
Nie muszą być wszystkie jak na rysunku, ale zastosowanie ich z pewnością poprawi komfort i doświetlenie pokoju, a także pomoże stworzyć nam różne nastroje w pomieszczeniu. Nie trzeba przecież wszystkich tych lamp włączać na raz. Do czytania włączymy lampę nad sofa i światło ogólne, podczas wizyty przyjaciół zrobimy fajny klimat przez włączenie tylko lamp C i A, na co dzień zaś D i E. Kolor jasny i słoneczny z pewnością też nie zaszkodzi.
Architekt wnętrz
Joanna Rzepińska