FitnessSyndrom dnia następnego, czyli jak walczyć z kacem

Syndrom dnia następnego, czyli jak walczyć z kacem

Syndrom dnia następnego, czyli jak walczyć z kacem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
29.12.2010 10:49, aktualizacja: 31.12.2010 09:50

Alkohol uważany jest za swego rodzaju „poprawiacz humoru”. Pod jego wpływem osoby nieśmiałe przełamują swoje opory i błyszczą w towarzystwie. Jednak wypity w nadmiarze może spowodować nie tylko nudności i wymioty, ale także irracjonalne zachowanie, a po przebudzeniu… gigantycznego kaca.

Alkohol uważany jest za swego rodzaju „poprawiacz humoru”. Pod jego wpływem osoby nieśmiałe przełamują swoje opory i błyszczą w towarzystwie. Jednak wypity w nadmiarze może spowodować nie tylko nudności i wymioty, ale także irracjonalne zachowanie, a po przebudzeniu… gigantycznego kaca.

Złe samopoczucie zazwyczaj odczuwane jest tuż po przebudzeniu. Aby dogłębnie wyjaśnić pojęcie kaca, należy zacząć od etanolu, który to jest zawarty we wszystkich napojach alkoholowych - to właśnie on odpowiada za stan nazywany upojeniem alkoholowym.

Wielokrotnie przeprowadzone badania dowodzą, że za zatrucie alkoholowe (kac) odpowiedzialny jest aldehyd octowy, który powstaje w wyniku przekształcenia wchłoniętego do organizmu alkoholu. Otóż etanol po przedostaniu się do krwioobiegu w szybkim tempie „rozchodzi się” po całym ciele. Czyli pijąc doświadczamy działania etanolu, a trzeźwiejąc - aldehydu octowego, w który przekształcił się wypity alkohol.

W trakcie picia z organizmu wypłukiwane są cenne pierwiastki i minerały, w tym potas i magnez, stąd jedną z metod uniknięcia kaca jest jeszcze przed wypiciem alkoholu dostarczenie organizmowi dawki tych pierwiastków np. w formie tabletek musujących. Ponadto organizm się odwadnia - z moczem wydalana jest woda, którą trzeba na bieżąco uzupełniać. Oczywiście stężenie alkoholu etylowego po pewnym czasie ulega zmniejszeniu, a samopoczucie powoli powraca do normy.

Objawy kaca

Typowymi, wręcz książkowymi objawami zatrucia alkoholowego, są najczęściej zawroty i ból głowy, odwodnienie, mdłości, dreszcze, apatia, a niekiedy biegunka i wymioty. Jednym ze sposobów uniknięcia symptomów dnia następnego są dostępne m.in. w aptekach i na stacjach benzynowych środki uzupełniające poziom elektrolitów w organizmie. Dzięki nim kac nas nie dopadnie, bądź też będzie przebiegał łagodniej.

W dzień planowanego spożycia alkoholu można organizmowi dostarczyć także pierwiastków (K + Mg) w postaci suplementów diety - tabletek do połykania (np. Asparaginian) lub musujących (np. Plusssz). Przydatna także okaże się witamina C, występująca naturalnie m.in. w cytrynie czy owocach cytrusowych.

Metody walki z kacem

Tak naprawdę ciężko jest znaleźć w 100 proc. skuteczną metodę walki z kacem. Zatrucie alkoholowe można załagodzić, aczkolwiek najlepszymi radami są umiar w piciu i sen. Istnieje także szereg bardziej lub mniej skutecznych porad, wśród których możemy wymienić:

- nie pić alkoholu na pusty żołądek,
- podczas spożywaniu alkoholu wystrzegać się nikotyny,
- nie mieszać napojów alkoholowych,
- oprócz alkoholu pić duże ilości wody mineralnej niegazowanej,
- zjeść coś w międzyczasie,
- po przebudzeniu zjeść śniadanie (najlepiej jajecznicę),
- pić sok pomidorowy (uzupełnia wypłukany potas),
- wypić mleko, kefir, maślankę, wodę z ogórków lub kapusty kiszonej,
- zjeść rosół, żurek,
- wypić kawę lub herbatę z cytryną i miodem,
- uzupełnić poziom glukozy poprzez zjedzenie np. czekolady, słodkich owoców (fruktoza),
- spacerować na świeżym powietrzu,
- pić nieograniczone ilości wody mineralnej niegazowanej,

Wystrzegaj się:

- tzw. klina, czyli zapijania kaca alkoholem,
- gorącej kąpieli,
- ostrego światła słonecznego,
- hałasu.