FitnessSyndrom dnia następnego, czyli jak walczyć z kacem

Syndrom dnia następnego, czyli jak walczyć z kacem

Syndrom dnia następnego, czyli jak walczyć z kacem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.12.2010 10:49, aktual.: 31.12.2010 09:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Alkohol uważany jest za swego rodzaju „poprawiacz humoru”. Pod jego wpływem osoby nieśmiałe przełamują swoje opory i błyszczą w towarzystwie. Jednak wypity w nadmiarze może spowodować nie tylko nudności i wymioty, ale także irracjonalne zachowanie, a po przebudzeniu… gigantycznego kaca.

Alkohol uważany jest za swego rodzaju „poprawiacz humoru”. Pod jego wpływem osoby nieśmiałe przełamują swoje opory i błyszczą w towarzystwie. Jednak wypity w nadmiarze może spowodować nie tylko nudności i wymioty, ale także irracjonalne zachowanie, a po przebudzeniu… gigantycznego kaca.

Złe samopoczucie zazwyczaj odczuwane jest tuż po przebudzeniu. Aby dogłębnie wyjaśnić pojęcie kaca, należy zacząć od etanolu, który to jest zawarty we wszystkich napojach alkoholowych - to właśnie on odpowiada za stan nazywany upojeniem alkoholowym.

Wielokrotnie przeprowadzone badania dowodzą, że za zatrucie alkoholowe (kac) odpowiedzialny jest aldehyd octowy, który powstaje w wyniku przekształcenia wchłoniętego do organizmu alkoholu. Otóż etanol po przedostaniu się do krwioobiegu w szybkim tempie „rozchodzi się” po całym ciele. Czyli pijąc doświadczamy działania etanolu, a trzeźwiejąc - aldehydu octowego, w który przekształcił się wypity alkohol.

W trakcie picia z organizmu wypłukiwane są cenne pierwiastki i minerały, w tym potas i magnez, stąd jedną z metod uniknięcia kaca jest jeszcze przed wypiciem alkoholu dostarczenie organizmowi dawki tych pierwiastków np. w formie tabletek musujących. Ponadto organizm się odwadnia - z moczem wydalana jest woda, którą trzeba na bieżąco uzupełniać. Oczywiście stężenie alkoholu etylowego po pewnym czasie ulega zmniejszeniu, a samopoczucie powoli powraca do normy.

Objawy kaca

Typowymi, wręcz książkowymi objawami zatrucia alkoholowego, są najczęściej zawroty i ból głowy, odwodnienie, mdłości, dreszcze, apatia, a niekiedy biegunka i wymioty. Jednym ze sposobów uniknięcia symptomów dnia następnego są dostępne m.in. w aptekach i na stacjach benzynowych środki uzupełniające poziom elektrolitów w organizmie. Dzięki nim kac nas nie dopadnie, bądź też będzie przebiegał łagodniej.

W dzień planowanego spożycia alkoholu można organizmowi dostarczyć także pierwiastków (K + Mg) w postaci suplementów diety - tabletek do połykania (np. Asparaginian) lub musujących (np. Plusssz). Przydatna także okaże się witamina C, występująca naturalnie m.in. w cytrynie czy owocach cytrusowych.

Metody walki z kacem

Tak naprawdę ciężko jest znaleźć w 100 proc. skuteczną metodę walki z kacem. Zatrucie alkoholowe można załagodzić, aczkolwiek najlepszymi radami są umiar w piciu i sen. Istnieje także szereg bardziej lub mniej skutecznych porad, wśród których możemy wymienić:

- nie pić alkoholu na pusty żołądek,
- podczas spożywaniu alkoholu wystrzegać się nikotyny,
- nie mieszać napojów alkoholowych,
- oprócz alkoholu pić duże ilości wody mineralnej niegazowanej,
- zjeść coś w międzyczasie,
- po przebudzeniu zjeść śniadanie (najlepiej jajecznicę),
- pić sok pomidorowy (uzupełnia wypłukany potas),
- wypić mleko, kefir, maślankę, wodę z ogórków lub kapusty kiszonej,
- zjeść rosół, żurek,
- wypić kawę lub herbatę z cytryną i miodem,
- uzupełnić poziom glukozy poprzez zjedzenie np. czekolady, słodkich owoców (fruktoza),
- spacerować na świeżym powietrzu,
- pić nieograniczone ilości wody mineralnej niegazowanej,

Wystrzegaj się:

- tzw. klina, czyli zapijania kaca alkoholem,
- gorącej kąpieli,
- ostrego światła słonecznego,
- hałasu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także