FitnessSynefryna - czym jest i jak działa? Właściwości i dawkowanie synefryny

Synefryna - czym jest i jak działa? Właściwości i dawkowanie synefryny

Synefryna to jedna z tych substancji, które najpewniej znajdziemy w składzie niejednego suplementu diety na odchudzanie. Trudno się zresztą dziwić, bowiem zmniejsza ona łaknienie i wspomaga organizm w walce ze spalaniem przyswajanych kalorii. Jednak stosowanie synefryny w nadmiarze może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Czym jest synefryna i jakie dawkowanie zastosować?

Synefryna - czym jest i jak działa? Właściwości i dawkowanie synefryny
Źródło zdjęć: © 123RF

21.11.2018 | aktual.: 20.12.2018 13:35

Czym jest synefryna?

Synefryna jest to substancja stymulująca naturalnego pochodzenia, która ma podobne działanie i budowę jak efedryna, również stymulant. Zastosowanie synefryny jest dość powszechne i znajdziemy ją na przykład w preparatach przeznaczonych dla osób chorujących na otyłość oraz w suplementach diety dla kulturystów.

Głównym źródłem pochodzenia synefryny są owoce cytrusowe, a w szczególności skórka gorzkiej pomarańczy oraz świeży sok z grejpfruta, które posiadają jej w sobie zdecydowanie najwięcej.

Mimo naturalnego pochodzenia, synefryna bywa w przemyśle farmaceutycznym także produkowana w formie syntetycznego leku, który znajduje szerokie zastosowanie między innymi w suplementach diety. Przez wiele lat dużo mówiło się o dobroczynnym wpływie synefryny na nasz organizm, między innymi w kontekście leczenia przeziębienia, alergii oraz pomocy w normalizowaniu ciśnienia krwi. Mimo wielu pozytywnych aspektów, faktem jest jednak, że synefryna stosowana w nadmiarze może mieć zły wpływ na nasz organizm i należy ściśle kontrolować jej dawkowanie.

Synefryna - działanie i dawkowanie

Synefryna może brzmieć dla nas znajomo, w szczególności jeśli stosujemy suplementy diety na odchudzanie. Działanie synefryny jest stosunkowo podobne do efedryny, również substancji stymulującej, którą stosowało się w suplementacji.

Najważniejszym aspektem i niezwykle istotnym z perspektywy skutecznego odchudzania jest jej wpływ na nasilanie się termogenezy w naszym organizmie, dzięki czemu proces spalania tłuszczu zachodzi o wiele szybciej. Synefryna podnosi także ciśnienie krwi i usprawnia pracę układu krwionośnego, co jest istotne głównie z perspektywy sportowców, w tym kulturystów.

Oprócz tego synefryna uczestniczy w procesie lipolizy, a więc naturalnego rozkładu tłuszczów w organizmie. Dodatkowo wykazuje także działanie obkurczające śluzówkę nosa i może być użyteczna dla astmatyków.

Należy jednak bardzo uważać na odpowiednie dawkowanie synefryny, a za górną granicę normy przyjmuje się 27 mg na dobę. Przeciętnie w ciągu 24 godzin spożywamy jej od 5 do 7 mg, jednak włączenie do diety cytrusów i produktów na ich bazie znacznie zwiększa jej obecność w naszym organizmie.

Synefryna - skutki uboczne

Przez wiele lat mówiło się głównie o pozytywnych aspektach suplementowania synefryny, jednak może mieć ona także wiele groźnych skutków ubocznych. Z racji wpływu na ciśnienie krwi przedawkowanie synefryny może powodować między innymi zawał serca, arytmię oraz udar mózgu, a w skrajnych przypadkach nawet prowadzić do uzależnienia.

Pamiętajmy, że nie można stosować synefryny z kofeiną ani lekami wpływającymi na nasz układ nerwowy bądź układ krążenia, bowiem może się to wiązać z bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)