Szampony koloryzujące – zalety i wady stosowania
Wokół szamponów koloryzujących pojawia się mnóstwo kontrowersji. Przez jednych uznawane są za bezpieczniejsze od zwykłych farb do włosów, przez innych za bardziej szkodliwe. Czy warto je stosować? Przedstawiamy wszystkie „za” i „przeciw”.
19.06.2018 | aktual.: 01.08.2018 11:29
Szampony koloryzujące – zmywalne czy trwałe?
Szampony koloryzujące pozwalają raczej pogłębić lub rozjaśnić naturalny odcień włosów o jeden czy dwa tony aniżeli trwale je pofarbować. Zdarza się jednak, że po takich szamponach trudno jest powrócić do pierwotnego koloru. Wszystko zależy od składu preparatu. Z założenia jednak koloryzacja szamponem powinna dawać efekt utrzymujący się przez krótki czas: do 24 myć.
Bogatą ofertę szamponów do włosów znajdziesz na WP radarOkazji.
Czy szampony koloryzujące niszczą włosy?
Szampony koloryzujące działają na zasadzie oblepiania kosmyków od zewnątrz. Nie dostają się przez łuskę włosową do kory tak jak trwałe farby do włosów. Nie muszą więc zawierać amoniaku, który oprócz tego, że opowiada za niezwykle drażniący zapach produktów do koloryzacji, ma również negatywne skutki dla kondycji włosów. Rozrywa osłonę, usuwa część melaniny i wypłukuje sebum, przez co powoduje przesuszenie, osłabienie i zwiększenie łamliwości kosmyków. Szampony koloryzujące bez amoniaku pozbawione są tego, co w farbach najbardziej szkodliwe i dlatego uchodzą za bezpieczne. Faktem jest jednak, że nie pozostają bez wpływu na stan włosów, bo tworzą wokół nich film, przez który do wnętrza aż do wypłukania szamponu nie przedostają się składniki odbudowujące ani nawilżające. Dlatego też wiele tego typu produktów ma w składzie porządną dawkę kwasów tłuszczowych, witaminy B5 i witaminy A, które są stopniowo uwalniane do kory i rdzenia włosa. Szampony koloryzujące nadają się do stosowania nawet na włosach zniszczonych stylizacją na gorąco.
Szampony koloryzujące do włosów siwych i blond
Szampony koloryzujące mogą wzmocnić odcień włosów w przerwach między jednym a drugim farbowaniem. Nadają się też do subtelnego maskowania siwizny. Nie pokrywają jednak siwych włosów w 100% – to potrafią tylko trwałe farby. Szampony koloryzujące nie są zalecane jasnym blondynkom, ponieważ na takich włosach dają trudny do przewidzenia efekt. Wypłukują się stopniowo po każdym myciu, a więc codziennie sprawiają, że fryzura ma inny kolor.
Dla kogo są szampony koloryzujące?
Z szamponów koloryzujących korzystają ci, którym zależy na taniej zmianie odcienia włosów w warunkach domowych. Są alternatywą dla trwałych farb wybieraną przez niezdecydowanych na radykalną zmianę koloru. W sklepach można znaleźć tzw. odsiwiacze, czyli szampony koloryzujące dla mężczyzn, którzy dzięki tego typu kosmetykom powracają do naturalnego odcienia włosów bez ryzyka sztucznego efektu. Do kupienia są także naturalne szampony koloryzujące bezpieczne dla kobiet w ciąży]. Nie ma w nich ani amoniaku, ani innych szkodliwych składników farb (PPD, parabenów, silikonów, parafiny, formaldehydu, metali, wody utlenionej)
. Są więc przyjazne zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska naturalnego.