Szansa na liczne potomstwo
Mężczyzna ma szansę spłodzić
maksymalną liczbę dzieci z partnerką młodszą od siebie o sześć
lat, a kobieta - z partnerem starszym o cztery lata, obliczyli
naukowcy z Austrii.
Mężczyzna ma szansę spłodzić maksymalną liczbę dzieci z partnerką młodszą od siebie o sześć lat, a kobieta - z partnerem starszym o cztery lata, obliczyli naukowcy z Austrii.
Mężczyźni wybierają młodsze kobiety
Jak podkreślił badacz, nie jest niczym nowym, że mężczyźni wybierają młodsze kobiety, aby zwiększyć szansę na sukces reprodukcyjny oraz że kobiety wiążą się chętnie ze starszymi partnerami, którzy gwarantują im większe bezpieczeństwo. Nie wiadomo jednak, jaki wiek kobiet oraz mężczyzn jest najkorzystniejszy dla posiadania maksymalnej liczby potomstwa.
W swoich pracach Austriacy wykorzystali informacje szwedzkich państwowych rejestrów dotyczące liczby narodzin dzieci przez ostatnie 55 lat oraz wieku ich rodziców. Antropolodzy brali pod uwagę jedynie te kobiety i tych mężczyzn, którzy nie zmieniali partnerów w okresie, kiedy rodziły się ich wszystkie dzieci. Różnice wieku policzyli dla tych par, które doczekały się największej liczby potomstwa.
Pożądana różnica wieku
Okazało się, że w przypadku każdej z płci pożądana różnica wieku partnera jest nieco inna. W przypadku mężczyzn, najlepiej, by partnerka była o 6 lat młodsza, a w przypadku kobiet - by partner był o 4 lata starszy.
Jak podkreśla Fieder, dla obu płci posiadanie partnera w optymalnym wieku oznacza posiadanie przeciętnie 2,2 dzieci. Dla porównania, średnia dotycząca partnerów-równolatków wynosi 2,1 dzieci. Według badacza, w kategoriach ewolucyjnych różnica ta jest znacząca.
"Nasza praca jest efektem analiz statystycznych i oczywiście nie oznacza, że każdy mężczyzna powinien znaleźć sobie o sześć lat młodszą partnerkę, ani że każda kobieta powinna się wiązać z mężczyzną starszym o cztery lata" - zaznaczają naukowcy.
Zmiana partnerek
Badanie par w okresie, w którym najczęściej dochowują się dzieci wykazało także, że zarówno panowie, jak i panie, którzy zmienili partnerów, za drugim razem wybierają zwykle osobę młodszą niż za pierwszym. "Mężczyźni zmieniają partnerkę na wiele młodszą; zaś kobiety zmieniają partnera na mniej starszego niż poprzedni" - wyjaśnia Fieder.
Obserwacja dotycząca mężczyzn naukowców nie zaskoczyła. Powtórny wybór kobiet tłumaczą tym, że szukającym kolejnego partnera paniom nie ubywa lat, rozglądają się więc za kimś młodszym i bardziej płodnym. Szczegóły w piśmie "Royal Society's Biology Letters". (PAP) zan/jjj/