FitnessTa okropna opryszczka

Ta okropna opryszczka

Najpierw czujesz delikatne mrowienie. Na początku masz nadzieję, że to chwilowe, ale wkrótce pojawia się pierwszy pęcherzyk. Niestety niebawem jest ich coraz więcej. I już nie masz złudzeń. Znów dopadła Cię opryszczka i jak zwykle stało się to w najmniej odpowiednim momencie. Twór na ustach rośnie, drażni, piecze. Co robić, aby opryszczka zniknęła z twojego życia?

Ta okropna opryszczka
Źródło zdjęć: © sxc.hu

18.01.2011 | aktual.: 18.01.2011 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najpierw czujesz delikatne mrowienie. Na początku masz nadzieję, że to chwilowe, ale wkrótce pojawia się pierwszy pęcherzyk. Niestety niebawem jest ich coraz więcej. I już nie masz złudzeń. Znów dopadła Cię opryszczka i jak zwykle stało się to w najmniej odpowiednim momencie. Twór na ustach rośnie, drażni, piecze. Co robić, aby opryszczka zniknęła z twojego życia?

Opryszczkę wywołuje wirus Herpes simplex. Ich typ HSV1 atakuje błony śluzowe w górnej części ciała, a więc odpowiada za powstanie na ustach opryszczki. Zarażonych wirusem jest 80 proc. z nas, z czego na opryszczkę choruje połowa i nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Jeśli jednak opryszczka nas dopadła, niemal pewne jest, że kiedyś znów wróci.

Czasami wystarczy przemęczenie, stres czy wychłodzenie, a uśpiony wirus daje o sobie znać. Wirus może się uaktywnić na skutek zmian hormonalnych, miesiączki czy ciąży. Zakażenie przenosi się poprzez dotyk oraz drogą kropelkową. Wystarczy np. pocałunek z osobą, u której pojawiły się pęcherzyki bądź napicie się herbaty z używanego przez nią kubka, a też zachorujesz na opryszczkę.

Pomoc z apteki

Aby złagodzić uciążliwe objawy opryszczki, trzeba działać szybko, gdy pojawią się pierwsze sygnały. W aptekach jest wiele preparatów dostępnych bez recepty, które temu służą. Najczęściej są to kremy i maści o działaniu przeciwwirusowym do stosowania miejscowego, które w swoim składzie zawierają acyklowir. Pomocniczo stosuje się płyny do przemywania, sztyfty do smarowania.

Nowością są plastry, które przykleja się na opryszczkę. Plasterek taki jest niewidoczny i rozpuszcza się samoczynnie pod wpływem wilgoci. Przy silnych nawrotach wskazana jest wizyta u lekarza, który może zalecić tabletki lub zastrzyki. Kuracja tabletkami trwa przez dłuższy czas. Gdy jesteś w ciąży, bez konsultacji z lekarzem lepiej nie stosować żadnych leków na opryszczkę, nawet tych dostępnych bez recepty.

Domowe sposoby

Oprócz preparatów dostępnych w aptece, każda z nas ma swoje wypróbowane sposoby, którymi stara się walczyć z opryszczką. Do najpopularniejszych należy smarowanie na noc pastą do zębów z fluorem. Inne domowe sposoby wykorzystują działanie naturalnych kwasów. W walce z opryszczką zaleca się przykładanie wacików nasączonych octem, wodą utlenioną, spirytusem salicylowym. Są to metody dosyć bolesne, a po takich okładach pozostaje strupek, który powinien sam odpaść.

Wiele osób preferuje z kolei przykładanie plasterków cytryny, cebuli bądź pocieranie czosnkiem. Należy to robić przez cały dzień i często zmieniać okłady, aby substancje w nich zawarte mogły działać przez cały czas. Niektórzy polecają też przykładanie papki z aspiryny lub polopiryny „S” zmieszanej z łyżeczką wody. Do smarowania stosuje się też maść z aloesem, która wysusza opryszczkę.

Aby nie wracała…

Warto przede wszystkim wzmocnić swój organizm, aby jak najlepiej radził sobie z wirusem. Pomocne mogą być zioła, witamina C i cynk, a także aktywność fizyczna. Wzbogać też dietę o rośliny strączkowe, ryby, drób, które zawierają dużo lizyny - aminokwasu uniemożliwiającego wirusowi opryszczki rozwój. Staraj się ograniczyć spożywanie orzeszków ziemnych, migdałów i czekolady.

Produkty te są bogate w argininę, która uaktywnia wirusa. Jeśli decydujesz się na zabiegi kosmetyczne na ustach (np. makijaż permanentny), a masz skłonność do nawrotu opryszczek - poinformuj o tym dermatologa. Niektóre zabiegi mogą bowiem uaktywniać wystąpienie opryszczki. Nie wypróbowuj szminek czy błyszczyków w perfumeriach na ustach. Nigdy nie wiadomo, czy osoba, która robiła to przed Tobą, nie miała opryszczki.

mpi/kg

Komentarze (23)