Taki seks skończy się fatalnie. Ekspertka ostrzega

W pewnych okolicznościach nie powinno się godzić na zbliżenia intymne
W pewnych okolicznościach nie powinno się godzić na zbliżenia intymne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. JBR

25.07.2023 16:30, aktual.: 25.07.2023 21:17

Czasem warto rozważyć zbliżenie, nawet jeśli nie mamy ochoty, ponieważ podczas pieszczot możemy poczuć pragnienie intymności. Istnieją jednak okoliczności, w których odmowa nie powinna budzić wątpliwości. Na pytanie kiedy, odpowiada seksuolożka Patrycja Wonatowska.

Gdy nie masz ochoty na seks, nie powinieneś się na niego zgadzać. Jak powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską seksuolożka Patrycja Wonatowska — zgoda na zbliżenie tylko dla spełnienia pragnienia drugiej strony jest formą przemocy.

- Skoro nie życzymy sobie, by ktoś nas bił albo obrażał, czy stosował jakąś formę przemocy psychicznej, to tak samo powinnyśmy reagować, jeśli ktoś próbuje nas zmusić do jakiejkolwiek formy seksu — mówi ekspertka. Jak dodaje — jeśli partner mimo wszystko podejmuje próby, warto przemyśleć sens utrzymywania takiej relacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Konflikty a intymność

Choć wiele osób mówi, że seks na zgodę jest dla nich najlepszy, eksperci są nieco innego zdania. Jak wspominała seksuolożka — emocje pojawiające się w czasie kłótni mogą osiągać wysoki poziom, a rozwiązywanie ich w sypialni mogą być tylko zamiataniem problemów pod dywan i nie znikną, a mogą się wręcz nasilić.

Dodatkowo w stresie można się zgodzić na coś, na co nie do końca ma się ochotę, a przez to osoba, która wolałaby porozmawiać, może poczuć się wykorzystana przez partnera, który woli rozładowywać emocje w łóżku.

- W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy na pewno seks na zgodę to dobry pomysł, bo jeśli istnieje choć cień podejrzenia, że nie, lepiej przegadać problem, rozładować napięcie poza sypialnią i iść do łóżka już z lekką głową — stwierdziła Wonatowska.

Narodziny dziecka

Ekspertka wskazała też kilka innych momentów, w których jeśli nie ma się ochoty, to nie powinno się zmuszać do zbliżeń. Wśród nich jest m.in. czas, gdy następuje spadek libido lub gdy seks z jakiejś przyczyny sprawia ból. W pierwszym przypadku ważna jest komunikacja z partnerem, w drugim warto rozważyć wizytę u specjalisty.

Patrycja Wonatowska zwróciła też uwagę na okres połogu po urodzeniu dziecka. W tym czasie, szczególnie jeśli kobieta rodziła naturalnie, warto powstrzymać się od współżycia do momentu wygojenia się wszystkich ran.

- Dopóki kobieta nie poczuje się dobrze, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, warto, żeby postawiła wyraźne granice partnerowi — podsumowała seksuolożka

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (159)
Zobacz także