Trwa ładowanie...
d2dzjbr

Tam będzie można za darmo poddać się zabiegowi in vitro

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek listę realizatorów rządowego programu leczenia metodą in vitro. 29 placówek będzie realizowało program od 1 lipca br. do 30 czerwca 2016 r. Placówki, które chciały brać w nim udział, musiały przystąpić do konkursu.
Share
d2dzjbr

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek listę realizatorów rządowego programu leczenia metodą in vitro. 29 placówek będzie realizowało program od 1 lipca br. do 30 czerwca 2016 r. Placówki, które chciały brać w nim udział, musiały przystąpić do konkursu.

„Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” ruszył 1 lipca zeszłego roku. W ciągu trzech lat ma skorzystać z niego ok. 15 tys. par.

We wtorek resort zdrowia opublikował listę 29 placówek, które będą realizować program przez kolejne dwa lata oraz podzielił przeznaczone na to środki, w sumie ponad 154 mln zł.

d2dzjbr

W ciągu pierwszego roku program realizowało na terenie całej Polski 26 klinik. Teraz będzie ich o trzy więcej.

Aby przystąpić do programu, placówki muszę spełnić kryteria wyznaczone przez Ministerstwo Zdrowia i przystąpić do konkursu. Zadaniem klinik uczestniczących w programie jest zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro. Chodzi m.in. o wszystkie procedury dotyczące przygotowania do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy.

Dane klinik są umieszczone w elektronicznym rejestrze. Są w nim także dane kobiet poddawanych in vitro. Chodzi m.in. o datę zgłoszenia i zakwalifikowania do programu refundacyjnego, informację o niepłodności, liczbie i rodzaju wykonanych badań, liczbie i jakości pobranych gamet, liczbie utworzonych, przeniesionych i przechowywanych zarodków. W rejestrze są też informacje o powikłaniach związanych ze sztucznym zapłodnieniem oraz dane o liczbie uzyskanych ciąż, ich przebiegu, a w przyszłości znajdą się dane nt. urodzenia dziecka i jego stanu zdrowia.

Klinika powinna posiadać udokumentowane procedury mające na celu ochronę informacji pozyskiwanych w trakcie realizacji procedur, musi także udokumentować stosowanie standardów i rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

d2dzjbr

Wśród realizatorów programu znalazły się placówki z Bydgoszczy, Białegostoku (trzy kliniki), Gdańska (dwie, w tym jedna z siedzibą w Warszawie), Lublina (dwie kliniki), Kielc, Rzgowa, Katowic (trzy placówki), Brzezin, Krakowa (trzy placówki), Szczecina (dwie placówki), Warszawy (trzy kliniki), Gdyni, Niemcza, Mysłowic, Opola, Wrocławia, Poznania, Rzeszowa.

Od wyników konkursu można się odwołać w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia rezultatów.

Aby uczestniczyć w programie, nie trzeba być małżeństwem. Mogą z niego skorzystać pary, u których stwierdzono bezwzględną przyczynę niepłodności lub udokumentowano nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatniego roku przed zgłoszeniem się do programu.

Do programu kwalifikowane są kobiety do 40. roku życia. Wykluczane są kobiety, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Nie przewidziano także dawstwa komórek jajowych lub plemników od innych osób.

d2dzjbr

W ramach programu finansowane mogą być maksymalnie trzy próby zapłodnienia in vitro dla jednej pary. Jeden cykl zapłodnienia został wyceniony przez resort zdrowia na maksymalnie 7,5 tys. zł. Nie są jednak refundowane leki stosowane w procedurze in vitro. Program dopuszcza jednorazowe zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych oraz przeniesienie do macicy jednego zarodka.(PAP)

akw/ bpi/ itm/

POLECAMY:

* Potęga zapachów. Mięta pomaga w ćwiczeniach*

* Dietetyczne napoje pomagają schudnąć*

* Dolegliwość dojrzałych kobiet*

* Jak zajść w ciążę. Skuteczny program doktor Zhai*

d2dzjbr

Podziel się opinią

Share
d2dzjbr
d2dzjbr