Blisko ludziTe 4 kluczowe koncepcje decydują o tym, jak dobieramy się w pary

Te 4 kluczowe koncepcje decydują o tym, jak dobieramy się w pary

Te 4 kluczowe koncepcje decydują o tym, jak dobieramy się w pary
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Martyna Wojciechowska

18.08.2017 15:44, aktual.: 18.08.2017 16:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z nas zastanawia się, dlaczego niektórych mężczyzn pożądamy, a inni są nam całkowicie obojętni. Okazuje się, że jest kilka kluczowych teorii, zgodnie z którymi dobieramy się w pary. To, z kim się wiążemy, zależy od czynników związanych z biologią, dopasowania pod względem urody, wzorców z przeszłości i podobieństw związanych m.in. z charakterem, zainteresowaniami i sposobem bycia.

Koncepcja dopasowania urodą

Jak łatwo zauważyć, często dobieramy się w pary na zasadzie podobieństwa zewnętrznego. Zdarza się, że partnerzy wyglądają jak rodzeństwo. Widać też między nimi podobieństwo pod względem atrakcyjności fizycznej. Takie osoby podświadomie szukają kogoś na wzór siebie.

Koncepcja wzorów z przeszłości

Według tej koncepcji łączymy się w pary, szukając kogoś, kto wyznaje podobne wartości. W tym przypadku istotną rolę odgrywa nasze dzieciństwo i zasady, które wpoili nam rodzice. Z pewnością spotkałaś się z twierdzeniem, że mężczyźni szukają kobiet podobnych do swoich mam, a kobiety starają się znaleźć mężczyzn na podobieństwo własnych ojców. Robią to często nieświadomie.

Obraz
© 123RF.COM

Koncepcja podobieństw

Ta koncepcja w przeciwieństwie do koncepcji dopasowania urodą, polega na dobieraniu się w pary na zasadzie podobieństw związanych z naszymi cechami wewnętrznymi, takimi jak: charakter, sposób bycia czy nawet pasje. Poza tym, ogromną rolę odgrywają tu: wiek, wykształcenie, poglądy i status społeczny. Naukowcy twierdzą, że im więcej między nami podobieństw, tym lepiej.

Koncepcja biologiczna

Zgodnie z tą teorią, szukając partnera, bierzemy pod uwagę czynniki świadczące o jego wysokiej płodności. Chęć przetrwania gatunku jest bowiem wpisana w naszą naturę. Wynika z tego, że mężczyzna szuka kobiety, której cechy rozrodcze wskazują na możliwość urodzenia zdrowego dziecka. Zaś kobieta szuka odpowiedzialnego mężczyzny, który będzie w stanie zaopiekować się potomstwem.

Warto dodać, że te cztery teorie w trakcie poszukiwań drugiej połówki często się przenikają. Zdarzają się też wyjątki, kiedy przyciągamy się na zasadzie przeciwieństw. A ty na jakie cechy partnera zwracasz największą uwagę?

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także