Tego najbardziej wstydzą się Polacy. Większość wskazała jedną odpowiedź
"Czego się wstydzicie?" - takie pytanie zadały uczestnikom badania socjolożki Dorota Peretiatkowicz oraz Katarzyna Krzywicka-Zdunek. Co znalazło się na pierwszym miejscu? Wynik może zaskoczyć.
26.11.2024 | aktual.: 26.11.2024 13:48
Jak podaje Słownik języka polskiego pod redakcją Witolda Doroszewskiego, wstyd to "przykre, upokarzające uczucie, spowodowane świadomością niewłaściwego, złego, hańbiącego postępowania (własnego lub czyjego), niewłaściwych słów, świadomością własnych lub czyichś braków, błędów itp., zwykle połączone z lękiem przed opinią". Czego najbardziej wstydzą się Polki i Polacy? Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że aż 37 proc. z nas wstydzi się... wystąpień publicznych. Co jeszcze wykazało badanie socjolożek?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wstyd Polaków. Badania wskazały jasno
W poście opublikowanym na instagramowym koncie "socjolozki.pl" przeczytamy, że Polki i Polacy, poza wstydem związanym z wystąpieniami publicznymi, odczuwają to uczucie, gdy mają prosić o pomoc - na tę sytuację uwagę zwróciło 32 proc. respondentów.
"Może to być pomoc wszelkiego rodzaju, gdy nie radzimy sobie z finansami, w pracy, czy w życiu prywatnym. Patrząc na grupy wiekowe, najbardziej odczuwają wstyd w takiej sytuacji osoby z najmłodszej grupy wiekowej – 16-24 lat, bo 44 proc. z nich" - zwracają uwagę autorki badania.
Kolejnym "obszarem wstydu" jest dla nas własny wygląd - zadeklarowało tak 29 proc. Polek i Polaków. 28 proc. często porównuje się z innymi, i czuje się z tego powodu gorszą lub gorszym. Również 28 proc. badanych odczuwa wstyd w sytuacjach intymnych. Taki sam procent respondentów wstydzi się wyrażać swoje opinie w grupie.
Wstyd blokuje nas przed nawiązywaniem kontaktów - dotyczy to 27 proc. badanych. Dla 25 proc. wstydliwa jest własna sytuacja finansowa.
"Tu pojawia się najwięcej takich deklaracji w grupie osób wchodzących w dorosłość, czyli tych w wieku 25-34 lata – 35 proc." - zaznaczają autorki badania.
To, co zaskakujące, to wstyd związany z własnymi sukcesami - aż 21 proc. Polek i Polaków zadeklarowało, że wstydzi się mówić o swoich osiągnięciach. Na ostatnim miejscu "rankingu" znalazł się wstyd odczuwany w związku ze swoim wiekiem.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl