Nagminne w samolotach. Pracownicy załamują ręce
Zbliżają się wakacje. To czas dalekich podróży. Coraz więcej osób decyduje się na zakup biletu lotniczego. Jeśli jesteś jedną z takich osób, dowiedz się, czego lepiej nie robić w samolocie.
11.06.2024 | aktual.: 11.06.2024 15:03
Awantury, pijaństwo, płacz dziecka, krzyki — to tylko kilka niedogodności, które mogą nas spotkać nas podczas lotu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czego nie wolno robić na pokładzie samolotu. Jedno zachowanie wzbudza szczególne kontrowersje, a zdarza się bardzo często.
Czy można ściągać buty podczas lotu?
Wchodzisz do samolotu, zajmujesz miejsce, zapinasz pasy i cierpliwie czekasz na lot. Po dłuższej chwili wzbijacie się w powietrze. W tym momencie możesz spodziewać się charakterystycznego piszczenia w uszach, które może przerodzić się w ból głowy. Nie dziw się, jeśli poczujesz, ucisk na stopach. Wynika to ze zmiany ciśnienia. Te objawy znikną wraz ze zmianą pozycji samolotu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym momencie wiele osób decyduje się na zdjęcie butów. Część z nich pozbywa się też skarpetek i kładzie nogi na podłokietnikach czy… oparciach innych pasażerów. Trzeba przyznać, że ten widok nie należy do najprzyjemniejszych. Australijskie linie lotnicze zaapelowały swojego czasu do pasażerów, aby nie ściągali butów podczas lotu.
- Podczas lotów krajowych stopy powinny pozostawać na podłodze. Nie ma potrzeby zamieniania siedzenia w sypialnię lub fotel wypoczynkowy - tłumaczyła Zarife Hardy, dyrektorka Australian School of Etiquette, cytowana przez Business Insider.
Czy pozbycie się butów w trakcie lotu jest dopuszczalne? Wszystko zależy od długości podróży. W przypadku lotów międzynarodowych, które trwają kilkanaście godzin, zdjęcie butów jest jak najbardziej wskazane.
- Podczas lotów międzynarodowych poczekaj, aż samolot wzniesie się w powietrze - i weź ze sobą skarpetki lub lekkie kapcie do noszenia - dodała Zafrie Hardy.
Co na to przepisy?
OWP to "ogólne warunki przewozu pasażerów i bagażu". Zakup biletu wiąże się z koniecznością dostosowania się do obowiązującego regulaminu. Choć nie ma w nim zapisku o zdejmowaniu butów, obsługa może powołać się na inny zapis:
- Wspomniane sytuacje kwalifikują się do "zachowań budzących uzasadniony sprzeciw pasażerów", wymienionych w artykule 12 OWP, a także podlegają pod zapis "pasażer (…) utrudnia załodze wykonywanie obowiązków, nie stosuje się do poleceń załogi", również z ww. artykułu - wyjaśnia biuro prasowe Polskich Linii Lotniczych LOT w odpowiedzi na pytania Business Insider.
Zaś przeszkadzanie współpasażerom może się skończyć karą grzywny, a w skrajnych przypadkach interwencją Straży Granicznej po zakończeniu lotu.
Wyjątkowo niehigieniczne
Zdejmowanie butów podczas lotu jest nie tylko niegrzeczne, ale i niehigieniczne. Wiele osób porusza się po samolocie bez butów. Wchodzi tak do toalety, które nie są sprzątane w trakcie lotu.
- Ci, którzy zdecydują się na chodzenie boso, mogą zebrać na stopach bakterie i wirusy, które mogą z kolei negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Zawsze istnieje też zagrożenie złapania grzybicy - wyjaśnia David Krause, właściciel SyQuest USA, firmy produkującej środki do czyszczenia samolotów cytowany przez o2.pl.
Choć większość pokładów jest utrzymywana w czystości, gruntowne czyszczenie przeprowadza się tylko kilka razy w roku. Oznacza to, że na podłodze znajdują się miliardy chorobotwórczych bakterii i grzybów, które mogą wywołać poważne choroby skóry.
Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Jeśli czeka cię długi lot, zainwestuj w skarpetki antyuciskowe i w razie potrzeby, zabierz ze sobą kapcie. W ten sposób uchronisz się przed bolesną opuchlizną, grzybicą skóry i… sugestywnymi spojrzeniami współpasażerów.
Czytaj także: Najgorszy strój do samolotu. Steward tłumaczy dlaczego
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.